Kompot świąteczny - nie tylko z suszu
Napój, który korzystnie wpływa na objawy przejedzenia.
Niektórzy go uwielbiają, inni wręcz spoglądają na niego z obrzydzeniem… Kompot z suszonych owoców na stałe zagościł w tradycji wigilijnej. Najczęściej kompot “z suszu” pijemy raz w roku, kiedy zasiadamy wraz z rodziną do wigilijnego stołu. W sklepach oraz na targowiskach wystawy uginają się od suszonych owoców. Warto jednak dokładnie przyglądać się etykietom - niekiedy zdarza się, że owoce są wzbogacone o syntetyczne i niezdrowe aromaty. Zdarza się jednak, że domownicy jak jeden mąż odmawiają picia kompotu z suszonych owoców, trzeba bowiem przyznać, że nie dla każdego smak tego napoju jest urzekający. Przygotowaliśmy kilka propozycji na zdrowy, wigilijny kompot, który przygotujemy nie tylko z suszonych owoców.
Zdrowy i smaczny kompot z suszonych owoców
Owoce suszone, które kupujemy w sklepie najczęściej zawierają dodatki takie jak dwutlenek siarki oraz sorbinian potasu, które stosuje się w celu wydłużenia przydatności do spożycia, ponieważ działają grzybobójczo i bakteriobójczo. Należy więc śledzić skład produktów, aby wyeliminować powyższe związki, ponieważ oba uczulają. Jeśli lubisz zdrowe rozwiązania najlepszym sposobem będzie zakup własnej elektrycznej suszarki do owoców oraz warzyw. Własnoręcznie pokrojone oraz wysuszone owoce dadzą Ci gwarancję, że przygotowujesz swej rodzinie to, co najzdrowsze. Najpyszniejszy kompot z suszu wyjdzie, jeśli połączysz ze sobą następujące owoce: suszone jabłka, śliwki, morele, figi oraz gruszki z cytrusami takimi jak cytryny oraz pomarańcze. Taka kompozycji wzbogacona o odrobinę przypraw korzennych takich jak cynamon oraz imbir sprawi, że smak kompotu będzie niezapomniany. Wszystkie owoce należy gotować w jednym garnku przez około pół godziny, aż wywar nabierze intensywnego smaku i aromatu. Kompot najlepiej dosłodzić miodem. Miodu nie należy dodawać do gorącego kompotu. Najlepiej poczekać do momentu, gdy kompot nieco ostygnie.
Zamiast kompotu z suszu - zdrowa propozycja na wigilijny stół
Jeśli Twoja rodzina z niechęcią spogląda na kompot z suszonych owoców mamy inną propozycję: przygotuj kompot ze świeżych owoców takich jak jabłka. Być może masz wiśnie lub maliny, które zamroziłaś jeszcze w sezonie. Możesz dodać ich odrobinę do jabłek w celu stworzenia ciekawszego smaku. I w tym przypadku pokrojone owoce należy gotować przez około pół godziny na wolnym ogniu. Doradzamy dosypanie do kompotu przypraw takich jak goździki, cynamon, imbir oraz odrobina… kurkumy. Kompot ten może być bezakoholową wersją grzańca, która wzbogacona o przyprawy o działaniu przeciwzapalnym wesprze dodatkowo zdrowie Twojej rodziny w sezonie, który sprzyja przeziębieniom. I w tym przypadku najlepiej będzie posłodzić kompot prawdziwym miodem. Kurkuma sprawi, że kompot nabierze złotego koloru. Należy jednak uważać z jej ilością - jest ona nadzwyczaj zdrowa, posiada jednak gorzki smak i w większych ilościach jest silnym barwnikiem.
Sok tłoczony z owoców zamiast kompotu i słodkich napojów gazowanych
Jeśli leży Ci na sercu zdrowie Twojej rodziny nie kupuj w tym roku napojów słodzonych cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym. Koniecznie zrezygnuj z gazowanych napojów wzbogacanych o chemiczne barwniki, szczególnie jeśli przy wigilijnym stole zasiądą dzieci. Jeśli Twoja rodzina nie przepada za kompotami możesz kupić zdrowy sok bezpośrednio tłoczony z owoców. Do Wigilijnego stołu najbardziej pasuje ten z jabłek. Soki naturalnie tłoczone nie zawierają najczęściej dodatków w postaci syntetycznych substancji słodzących oraz nie są rozcieńczane. Nie znajdziesz w nich także substancji konserwujących, ponieważ za zachowanie świeżości w ich przypadku odpowiada proces pasteryzacji. Nie są to najtańsze soczki, jednak należy pamiętać, że zdrowie nasze oraz naszej rodziny jest bezcenne. Czytajmy więc etykiety podczas przedświątecznych zakupów, kupujmy rzeczy zarówno smaczne, jak i zdrowe.
Patrycja Gruszecka