Trwa ładowanie...

Kompot wraca do łask. Zamiast sklepowych napojów

Kompot był do niedawna napojem kojarzącym się ze szkolnymi stołówkami czy barami mlecznymi. Mętny i najczęściej mdły w smaku napój z pływającymi resztkami rozgotowanych owoców to już na szczęście przeszłość. Kompoty wracają do łask, bo są zdrowe, smaczne i wpisują się w panujące w ostatnich latach ekotrendy. A przygotować je możemy praktycznie z każdych owoców.

Kompot wraca do łask. Zamiast sklepowych napojówŹródło: 123RF
d1hcyjb
d1hcyjb

Zasada jest prosta, żeby kompot się udał, owoce muszą być dojrzałe. Są one cennym źródłem składników mineralnych, witamin, błonnika, ale przede wszystkim soku i naturalnych cukrów. Przygotowując kompot, ograniczmy więc ilość wody. Dzięki temu uzyskamy esencjonalny, smaczny napój, którego nie będziemy musieli nawet dosładzać.

Jednym z najpopularniejszych kompotów w Polsce jest kompot z truskawek. Te owoce gotuje się bardzo krótko, a ich smak jest intensywny. Przed gotowaniem najlepiej zasypać truskawki kilkoma łyżkami cukru, wtedy sok zacznie się wydzielać szybciej. Idealnym dodatkiem do takiego kompotu są wanilia i goździki. Dzięki tym dwóm przyprawom uzyskamy bardzo aromatyczny i odświeżający napój, który zastąpi nam z powodzeniem niezdrowe napoje gazowane.

Porzeczki to kolejne owoce, z których bardzo szybko ugotujemy kompot. Owoce musimy oczyścić z szypułek, dokładnie umyć, lekko zgnieść, zalać małą ilością wody, ugotować, a następnie ewentualnie dosłodzić miodem. Po schłodzeniu uzyskamy napój, który idealnie będzie smakował szczególnie w gorące dni.

Zobacz też: Jak szybko schłodzić napój?

Jabłka zawierają mnóstwo smacznego i zdrowego soku, robienie z nich kompotu może się więc wydawać lekkim marnotrawstwem - jednak napój jest na tyle smaczny, że warto czasem zgrzeszyć. Jabłka musimy przekroić na ćwiartki, usunąć gorzkie gniazda nasienne, zalać wodą, dosłodzić cukrem lub miodem i ugotować, aż owoce się rozpadną. Można taki kompot następnie zmiksować i podawać schłodzony z listkami świeżej mięty.

d1hcyjb

Wiśnie i czereśnie to klasyka kompotów. W wielu domach gęsty, esencjonalny syrop z tych owoców przechowywany był przez całą zimę, by po rozcieńczeniu zmieniać się w pyszny napój. Owoce wystarczy lekko zagotować w osłodzonej wodzie (a jeszcze lepiej w soku wiśniowym lub czereśniowym), dodać dla smaku trochę startej skórki z cytryny, kilka ziaren anyżu, wlać do słoików i pasteryzować przez pół godziny. Taki kompot może stać w piwnicy lub spiżarni przez całą zimę.

A może kompot z winogron? Owoce te zawierają mnóstwo kwasu elagowego, który powstrzymuje procesy starzenia, a także niszczy wolne rodniki. Dojrzałe, słodkie winogrona powinniśmy najpierw pozbawić pestek, a następnie zagotować w wodzie z dodatkiem kawałka cynamonu. Gdy owoce zaczną pękać, wyłączamy gaz i odstawiamy garnek do ostygnięcia. Kompot winogronowy nie wymaga dodatku cukru, jest już sam w sobie wystarczająco słodki.

Pyszny, ale dość pracochłonny jest kompot z brzoskwiń czy moreli. Owoce te możemy ze sobą łączyć, ale również wykorzystywać osobno. Najpierw musimy je lekko naciąć, zanurzyć we wrzątku i usunąć skórkę. Potem przekrawamy na pół, usuwamy pestkę, zalewamy wodą i gotujemy. Świetną przyprawą do takiego kompotu jest anyż, ale idealnie pasują także goździki.

I na koniec kompot z arbuza, który przygotowuje się trochę inaczej. Najpierw gotujemy wodę z cukrem. Gdy cukier się rozpuści, wrzucamy na dwie minuty pokrojonego w kostkę i pozbawionego pestek arbuza. Od razu wyłączamy gaz i schładzamy napój. Podajemy bardzo zimny.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hcyjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hcyjb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj