Kluski
Tradycyjna potrawa przyrządzana z ziemniaków. Mogą być podawane w wersji wytrawnej z sosem lub skwarkami, ale także można je jeść na słodko. Jednak prócz najbardziej popularnych klusek śląskich, można natknąć się choćby na kluski… czarne.
Kluski mają różne rodzaje i odmiany, ale tą najbardziej znaną są bez wątpienia kluski śląskie. Przygotowywane są z ugotowanych ziemniaków oraz mąki ziemniaczanej, ale można też natknąć się na przepisy, w których mąkę tę miesza się z mąką pszenną. Dzięki temu kluski są mniej gumowe (zwłaszcza na następny dzień).
Kluski śląskie są bardzo proste w wykonaniu i nie wymagają wiele wysiłki. Przygotowując je należy ugotowane ziemniaki ubić tłuczkiem, aby przypominały purée. Do tego dodać mąkę i jajko, a następnie ugnieść. Później należy ciasto podzielić na mniejsze części (pamiętając cały czas o podsypywaniu mąką) i uformować je w długie wałki o niewielkiej średnicy. Owe wałki dzielimy na mniejsze kawałki, które formujemy w drobne kółeczka. Jako kropkę nad i robimy palcem na środku kluski charakterystyczną dziurkę. Jedyna czynność, jaka pozostaje na koniec to oczywiście ugotowanie klusek w osolonej wodzie.
Jak widać przygotowanie klusek śląskich jest zadaniem dosyć prostym i z powodzeniem mogą się za nie zabrać także osoby niezbyt zaawansowane w meandrach kulinarnych. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to o tym, że ciasto jest bardzo lepkie i należy wszystko posypywać mąką (najlepiej pokryć nią także własne ręce), aby kluski się nie pozlepiały.
Jednak kluski śląskie nie są jedynym rodzajem klusek. Żeby wymienić same kluski ziemniaczane, trzeba by wspomnieć o kopytkach, knedlach, kartaczach czy hałuskach. Ale najbardziej zbliżone do klusek śląskich są kluski czarne.
Spotkać je można w wielu regionach Polski, m.in. na Górnym Śląsku czy w Wielkopolsce, gdzie nazywane są kluskami szarymi. Do ich przygotowania również wykorzystuje się ziemniaki gotowane, ale miesza się je z ziemniakami surowymi. Te ostatnie należy zetrzeć i odczekać (najlepiej kilka godzin), aż ściemnieją. Dzięki temu kluski zyskają charakterystyczny kolor. Dalszy proces przygotowania jest taki sam, jak przy kluskach śląskich.
Kluski są dobre jako samodzielne danie, które można podać na słodko ze śmietaną i owocami, ale można je podać także w towarzystwie mięs. Dziurki w kluskach spełni wówczas swoje zadanie, zatrzymując sos, którym je polejemy.