Trwa ładowanie...

Kaukaz od kuchni. Gruzińska uczta krok po kroku

Mało kto potrafi ucztować z takim rozmachem, jak mieszkańcy niewielkiego, ale pięknego kaukaskiego kraju. Gruzińskie przyjęcia stanowią festiwal smaków i aromatów obficie podlany znakomitym winem. A gdyby spróbować przenieść te biesiadne tradycje na polski grunt?

Kaukaz od kuchni. Gruzińska uczta krok po krokuŹródło: 123RF
d2ql10h
d2ql10h

Gruzińska sztuka kulinarna rozwijała się przez wieki, przede wszystkim dzięki sprzyjającym okolicznościom klimatycznym i geograficznym. Na górskich halach pasą się niezliczone stada bydła i owiec, dostarczających doskonałego mięsa. Na skąpanych w słońcu zboczach panują świetnie warunki do uprawy herbaty, winogron, cytrusów, granatów, brzoskwiń i moreli. Doliny pokrywają ogrody i pola uprawne, gdzie dojrzewają orzechy włoskie, pomidory, bakłażany i papryka, a także aromatyczne zioła, bez których nie może obejść się tutejsza kuchnia: liście laurowe, imbir, goździki, cynamon, mięta, tymianek, estragon, bazylia, rozmaryn czy kminek. Lasy obfitują w zwierzynę, a jeziora i rzeki – w ryby.

Trudno się dziwić, że mając do dyspozycji takie produkty, Gruzini kochają ucztować. Niektórzy źródła ich zamiłowania do długiego siedzenia za zastawionym stołem upatrują jednak w… smutku, jaki zapanował w pierwszej połowie XIX wieku, gdy dumny kraj został włączony do Imperium Rosyjskiego. Pociechę znaleziono wówczas w biesiadowaniu, gdy w towarzystwie rodziny i przyjaciół wspominano dawne, lepsze czasy, śpiewano narodowe pieśni i wznoszono płomienne toasty. Choć dziś Gruzja jest niepodległym krajem w kwestii biesiadowania nic się nie zmieniło.

Kaukaskie przysmaki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, o czym świadczy rosnąca liczba oferujących je restauracji. Jednak gruzińską ucztę możemy też przygotować w domu. Co powinno znaleźć się na stole?

Sałatka i szaszłyk

W kuchni gruzińskiej stosuje się ogromne ilości świeżych warzyw, owoców i ziół. Każdy posiłek zaczyna się od podania półmiska wypełnionego sałatką z pomidorów, ogórka, cebuli oraz świeżej kolendry i natki pietruszki, posypaną posiekanymi orzechami włoskimi (można też przygotować z nich sos, mieląc i mieszając z octem winnym). Orzechy są też bazą pysznej sałatki z pieczonych buraków, pietruszki, kolendry i czosnku, serwowanej w kulkach (do ich uformowania warto wykorzystać łyżkę do lodów) i posypanej pestkami granatu.

Innym klasykiem tamtejszej kuchni, serwowanym przez wszystkie gruzińskie restauracje jest chaczapuri, zwany niekiedy kaukaską pizzą. 123RF
Innym klasykiem tamtejszej kuchni, serwowanym przez wszystkie gruzińskie restauracje jest chaczapuri, zwany niekiedy kaukaską pizzą. Źródło: 123RF

Na kaukaskiej biesiadzie nie powinno też zabraknąć przysmaków z bakłażana. Najpopularniejszym z nich jest badridżani, czyli plastry usmażonej na brązowo oberżyny, posmarowane pastą z orzechów włoskich (należy je wcześniej zblendować, a następnie zmieszać z utartymi ziarnami kolendry oraz posiekanymi świeżymi liśćmi kolendry, ząbkami czosnku, papryczką chilli i solą) i posypane ziarnami granatu.

d2ql10h

Ważnym elementem gruzińskiej uczty są szaszłyki, najlepiej przyrządzone na grillu. W oryginale ich podstawą powinna być jagnięcina lub baranina, ale świetnie sprawdzi się również wieprzowina czy drób, zamarynowane dzień wcześniej w occie winnym, oliwie, mielonej papryce, kolendrze i czosnku. Przed obróbką termiczną kawałki mięsa należy nadziać na patyczki, przekładając cebulą i papryką.

Do takiego przysmaku świetnie pasuje sos tkemali. Jak go przygotować? Pół kilograma śliwek (najlepiej lekko niedojrzałych mirabelek) dusimy w rondelku, aż do zmięknięcia, a następnie przecieramy przez sito i usuwamy pestki, po czym dodajemy kilka ząbków czosnku roztartego z solą, szczyptę cynamonu, 2-3 zmiażdżone w moździerzu goździki, łyżeczkę cukru i papryczki chili oraz trochę roztartych ziaren kolendry. Podgrzewamy na małym ogniu aż do zgęstnienia sosu.

Sakiewka z rosołem

Wielu Polaków nie wyobraża sobie obiadu bez zupy. Jesteśmy w tym podobni do Gruzinów, którzy często zaczynają biesiadę od talerza lobio, czyli gęstej zupy z czerwonej fasoli, papryki, marchewki, pietruszki, cebuli i soku z granatów, doprawionej czosnkiem, kolendrą i orzechami włoskimi.

Innym klasykiem tamtejszej kuchni, serwowanym przez wszystkie gruzińskie restauracje jest chaczapuri, zwany niekiedy kaukaską pizzą. To zapiekany placek z ciasta drożdżowego w kształcie łódki, nadziewany różnymi rodzajami sera (można użyć fety, bryndzy lub mozzarelli), często serwowany z jajkiem.

d2ql10h

Absolutnym "must have" na gruzińskiej uczcie są też pierożki chinkali – sakiewki połyskujące tłuszczem, wypchane mięsem i zanurzone w rosole. Należy wziąć je w ręce, odgryźć kawałek, a potem przez dziurkę wyssać sok z farszu, na tyle umiejętnie, by nie trysnął na stół czy ubranie. Chinkali możemy bez trudu przyrządzić samodzielnie, w internecie znajdziemy dużo przepisów na ten specjał, który zadowoli każde podniebienie.

To zastygła masa z zagęszczonego mąką soku winogronowego, obtaczająca orzechy włoskie, laskowe lub migdały. 123RF
To zastygła masa z zagęszczonego mąką soku winogronowego, obtaczająca orzechy włoskie, laskowe lub migdały. Źródło: 123RF

W warunkach domowych trudniej przygotować ulubiony gruziński deser – czurczchełę. To zastygła masa z zagęszczonego mąką soku winogronowego, obtaczająca orzechy włoskie, laskowe lub migdały. Smakołyk możemy kupić w internetowych delikatesach, podobnie, jak bardzo popularną na Kaukazie lemoniadę z estragonem, której smak jednak nie każdemu przypadnie do gustu.

d2ql10h

Podczas uczty nie może też zabraknąć wina, oczywiście gruzińskiego. Gruzini znają około 500 różnych szczepów winogron, a wybór produkowanych tam trunków, zarówno białych, jak i czerwonych, przyprawia o ból głowy. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ql10h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ql10h
Więcej tematów