19 kwietnia - dzień czosnku. Dania z czosnkiem w roli głównej
Czosnek od wieków traktowany był zarówno jako wyrazista przyprawa, jak i medykament, który, dzięki lotnym związkom siarkowym i olejkom eterycznym, wspomaga leczenie infekcji wirusowych. Roślina ta powinna stać się stałym elementem naszego menu nie tylko zimą, ale i wiosną, gdy dopadają nas infekcje, a organizm jest osłabiony.
Choć czosnek nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale też nadaje posiłkom wspaniałego aromatu, nie wszyscy za nim przepadają. Tym, co przede wszystkim od czosnku odrzuca, jest jego intensywna i raczej nieprzyjemna woń.
Na szczęście jest kilka produktów neutralizujących czosnkowy odór. Wystarczy włączyć je do menu i nie ma już powodu, by rezygnować z tej zdrowej przyprawy.
Najlepiej działa czerwone wino – oczywiście pite z umiarem. Równie skuteczne w walce z czosnkowym zapachem są goździki. Wystarczy pożuć dwa po zjedzeniu czosnkowej potrawy i problem brzydkiej woni mamy z głowy.
Zobacz też: Jak rozpoznać dobry czosnek?
Jeśli nie lubimy goździków, postawmy na natkę pietruszki, kawałek korzenia imbiru lub ziarenka kawy. Właściwości neutralizujące, choć trochę słabsze niż goździki czy pietruszka, mają też miód i mleko.
Ząbki czosnku to niezbędny składnik marynat do mięsa, ale również wszelkich potraw kuchni azjatyckiej. Nie uciekniemy więc od używania go, jeśli chcemy zachować oryginalny aromat tych potraw. Z okazji dnia czosnku, który przypada 19 kwietnia, warto jednak pójść na całość i potraktować czosnek nie tylko jako dodatek. Są bowiem potrawy, w których czosnek jest głównym bohaterem. Oto pięć naszych propozycji.
Zupa czosnkowa
Zupa z czosnku jest kremowa, bardzo aromatyczna i zdrowa. Do jej przygotowania potrzebne nam będą trzy główki czosnku, dwa ziemniaki, dwie marchewki, jedna cebula, litr bulionu warzywnego, tymianek suszony, sól i pieprz. Czosnek zawijamy w folię aluminiową i pieczemy około pół godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Upieczony czosnek jest o wiele łagodniejszy i słodszy niż świeży. Obieramy ząbki. W garnku podsmażamy na oliwie posiekaną cebulę, dorzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki, marchewki i ząbki czosnku. Zalewamy bulionem, doprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem i gotujemy. Gdy warzywa będą miękkie, zupę miksujemy i podajemy z bagietką.
Sos czosnkowy
Ten bardzo popularny sos zrobiony w domu jest o wiele smaczniejszy niż sklepowy. Potrzebne nam będą: kilka ząbków czosnku, śmietana słodka (najlepiej 36 proc.), dobrej jakości majonez, biały pieprz, sól gruboziarnista i szczypta słodkiej papryki. Czosnek kroimy drobno i przy pomocy ostrza noża rozcieramy go ze szczyptą soli. Mieszamy ze śmietaną, majonezem i resztą przypraw. Jeśli sos wyjdzie nam zbyt ostry, możemy poprawić jego smak kilkoma kroplami soku cytrynowego.
Pieczywo czosnkowe
Kromki lekko czerstwych bagietek warto wykorzystać do przygotowania bardzo smacznej przekąski. Ząbki czosnku nacinamy gęsto z jednej strony i rozsmarowujemy na kromkach pieczywa.
Lekko skrapiamy pieczywo oliwą i posypujemy startym na drobnych oczkach tarki serem owczym, najlepiej oscypkiem. Bagietki umieszczamy pod rusztem grilla i pieczemy pięć minut. To wspaniały dodatek do kremowych zup warzywnych.
Kurczak w czosnku
Ta wersja pieczonego kurczaka będzie prawdziwym smakołykiem dla czosnkowych smakoszy. Składniki: jeden cały kurczak, pęczek zielonej pietruszki, 20 ząbków czosnku, sól, pieprz, majeranek suszony, ostra i słodka papryka, oliwa z oliwek. Kurczaka myjemy dokładnie i osuszamy. W kilku miejscach na piersiach i udkach robimy ostre i głębokie nacięcia nożem i wkładamy do każdego ząbek czosnku. Pozostały czosnek siekamy razem z zieloną pietruszką i solą. Masę wkładamy do środka kurczaka i otwór zabezpieczamy wykałaczkami. Kurczaka nacieramy mieszanką przypraw i smarujemy oliwą. Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika i pieczemy pół godziny, a następnie zmniejszamy temperaturę do 150 stopni i pieczemy jeszcze przez godzinę.
Krewetki czosnkowe
Krewetki i czosnek to idealne połączenie. Do zrobienia tego pysznego i szybkiego dania potrzebujemy: kilkanaście średnich lub dużych krewetek, dwa posiekane ząbki czosnku, posiekaną kolendrę, łyżkę oleju, łyżkę sosu sojowego i łyżkę miodu. Olej rozgrzewamy na patelni i wrzucamy dokładnie osuszone krewetki. Sos sojowy łączymy z miodem i czosnkiem. Wlewamy do krewetek, mieszamy, smażymy dwie minuty i posypujemy kolendrą. Podajemy z ugotowanym ryżem. Zdrowo i smacznie!
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl