Trwa ładowanie...
przetwory
17-03-2009 11:14

Octowe cuda

W kuchni gospodyni, która nie lekceważy zasad zdrowego żywienia, nie ma octu spirytusowego. Jest za to ocet winny - owocowy lub ziołowy - o wiele lepszy i znacznie zdrowszy.

Octowe cudaŹródło: archiwum, fot: archiwum
d21x3o7
d21x3o7

W kuchni gospodyni, która nie lekceważy zasad zdrowego żywienia, nie ma octu spirytusowego. Jest za to ocet winny - owocowy lub ziołowy - o wiele lepszy i znacznie zdrowszy.


Ocet spirytusowy jest produktem chemicznym - sześcio- lub dziesięcioprocentowym wodnym roztworem kwasu octowego. Nie służy nikomu, ale szczególnie szkodzi osobom cierpiącym na chorobę wrzodowa żołądka itp. Przez lata zastępowaliśmy go w kuchni sokiem lub kwaskiem cytrynowym. Teraz mamy w sklepach duży wybór octów winnych ,nie tylko zdrowych, ale też doskonałych jako przyprawy.

Octy winne robi się z win białych i czerwonych oraz owocowych. Najczęściej uzyskuje się je w wyniku naturalnej fermentacji moszczu winnego lub owocowego., albo z win już dojrzałych. ,Jeśli komuś sfermentowało w otwartej butelce wino, to mógł się przekonać, jak ,jak smakuje ocet winny. Ale nie tylko smak jest jego zaletą .Także witaminy, sole mineralne i mikroelementy, które się w nim znajdują.

Octy winne można uszlachetniać, dodając do nich i macerując owoce, zioła, warzywa. Mogą to być porzeczki, liście estragonu, małe cebulki, szałwia, czosnek, wiśnie, maliny. Warto mieć kilka takich octów w swojej kuchni, gdyż każdy nadaje się do innych potraw i różnie zmienia ich smak.

d21x3o7

Biały ocet winny uszlachetniamy gałązkami kopru, ziarnami gorczycy, plasterkami cytryny, ziarnami czerwonego i czarnego pieprzu oraz ziarnami anyżu. Dobry jest do sałatki z ogórków, sałaty głowiastej i sałatki rzymskiej.

Ocet malinowy doprawiamy malinami, skórką z cytryny i strąkami wanilii. Nadaje się do sałatek owocowych i surówek. Ocet estrogonowy i tymiankowy - do jasnych sosów, zup, ryb i białego mięsa. Ocet czosnkowy, wzbogacony bukietem ziół, do delikatnych sosów i surówek, łagodnych dań mięsnych i warzywnych. Ocet malinowy - do pieczeni z ciemnego mięsa, wątróbki w sosie, dań z pomidorów.

Zobacz w innych serwisach:

d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj