Kuchnia amerykańska
Wielokulturowość Stanów Zjednoczonych nie pozostała bez znaczenia w kształtowaniu się kuchni amerykańskiej. Imigranci, którzy trafiali do Stanów z różnych zakątków świata, przynieśli ze sobą swoje rodzime tradycje kulinarne. Szczególnie w południowej części kraju, kuchnia czerpie z tradycji afrykańskich, europejskich i meksykańskich. Obecnie kuchnia amerykańska została spopularyzowana na całym świecie. Głównymi zaletami jest jej niska cena oraz treściwość. Amerykańskie fast-foody są idealne dla osób w ciągłym biegu. Nie tylko są szybkie w przygotowaniu, ale też konsumpcji.
Kultowe potrawy amerykańskie to hamburgery, steki, kurczaki, krążki cebulowe oraz desery takie jak np. brownie czy szarlotka. Jednak kuchnia amerykańska to o wiele więcej. Podróżując po Stanach warto spróbować ryb i owoców morza, w które bogate jest kalifornijskie wybrzeże. Nieco bardziej egzotyczne są tradycje kulinarne wysp - kalua to prosiak pieczony na kamieniach, podawany z sosem sojowym i ryżem, którym zajadają się mieszkańcy Hawajów. Warto też pamiętać, że Stany Zjednoczone, a szczególnie środkowy zachód, słyną z potraw barbecue, steków czy burgerów.
Amerykanie jadają trzy główne posiłki. Poranek rozpoczynają od śniadania, na które głównie serwują płatki, pankejki z syropem klonowym lub jajka na bekonie. W południe przychodzi pora na lunch, wtedy jedzą sandwicze – ciepłe kanapki z mięsem, sosem na bazie majonezu i ketchupu lub fast-foody. Dzień kończą obiadem (w porze europejskiej kolacji), który składa się z minimum trzech gorących dań. Na stole mogą znaleźć się wtedy pieczone żeberka, steki, chilli con carne itd.
Dodatki najczęściej stosowane w kuchni amerykańskiej to pikantne sosy z chilli i limonką, marynaty w stylu tajskim lub chińskim, majonez, ketchup.