Kapuśniak
Kapuśniak to bardzo sycąca zupa wykonywana z kapusty. To tradycyjne danie jest bardzo rozgrzewające oraz daje energię na wiele godzin. Właśnie dlatego Polacy tak kochają tę zupę.
Kapuśniak to jedna z tradycyjnych zup polskich. Jest bardzo gęsta, sycąca i kaloryczna. W zależności od regionu Polski możemy spotkać się z różnymi nazwami tej zupy. Górale mówią o niej kwaśnica, a na Pomorzu usłyszymy o parzybrodzie. Bez względu na to, jak będziemy nazywali zupę z kapusty, zawsze będzie rozgrzewająca, aromatyczna, lekko kwaskowa i bardzo sycąca. To właśnie dlatego najczęściej jemy ją w czasie zimowych dni.
Kapuśniak – przygotowanie
Kapuśniak gotuje się w polskich kuchniach od bardzo dawna, dlatego trudno podać jeden przepis, który będzie odpowiedni dla każdego. W zależności od tego, w jakim województwie się wychowaliśmy, receptura na zupę z kapusty może być inna. Są jednak pewne stałe elementy, o których zawsze musimy pamiętać, i które są niezmienne.
Przede wszystkim podstawą jest mięso. Wywar na kapuśniak zazwyczaj gotuje się na żeberkach. Do garnka z wywarem dodaje się również włoszczyznę oraz podstawowe przyprawy takie jak sól, pieprz, ziele angielskie czy liście laurowe. Następnie przychodzi czas na główny składnik kapuśniaka, czyli kapustę.
Do przygotowania tej potrawy możemy użyć kapusty świeżej bądź kiszonej. Bez względu na to, na który wariant się zdecydujemy, będziemy musieli ją drobno pokropić i wsypać do garnka z gotującym się wywarem. Następnie przykrywamy naczynie i gotujemy całość do momentu, w którym kapusta zmięknie.
Kapuśniak – z boczkiem, ziemniakami, słoniną, chlebem…
Czasami do kapuśniaka dodajemy również boczek i słoninę. Jedne receptury mówią o tym, że dodatkową porcję mięsa powinniśmy wrzucić od razu do gotującej się zupy, a inne przepisy sugerują podsmażenie boczku i słoniny. Kroimy wtedy mięso w drobną kostkę i smażymy na osobnej patelni. Następnie zarumienione kawałki dodajemy do zupy. Taka wzbogacona wersja kapuśniaka będzie świetnie nadawała się na zimowe dni, w czasie których potrzebujemy się rozgrzać.
Kapuśniak często podaje się z pajdami chleba. Najlepiej, jeśli będzie to tradycyjny pszenny chleb upieczony na zakwasie. Zupę z kapusty możemy również zjeść z ziemniakami. Należy je wtedy ugotować w osobnym naczyniu i połączyć z kapuśniakiem dopiero w chwili podawania dania.