Młoda kapusta. Sezon jest krótki, wykorzystajmy go maksymalnie!
Dostarcza niewiele kalorii, za to kryje w sobie bogactwo cennych witamin, związków mineralnych czy błonnika. Młoda kapusta to także produkt o dużych walorach smakowych, dlatego powinna regularnie gościć w naszej kuchni. Co można z niej przyrządzić?
Młoda kapusta z boczkiem i koperkiem
Klasyka, która od pokoleń gości na polskich stołach. Smakuje świetnie jako samodzielne danie, a także dodatek do potraw mięsnych, choćby tradycyjnego schabowego.
Przygotowanie tej pysznej potrawy jest banalnie proste. Potrzebujemy główki młodej kapusty, którą myjemy, pozbawiamy wierzchnich liści (kumulują szkodliwe pestycydy i metale ciężkie) oraz głąba, po czym szatkujemy. Przekładamy do garnka, dolewamy wodę lub bulion (mniej niż szklankę), doprawiamy solą i pieprzem, po czym gotujemy na małym ogniu przez około kwadrans, kilka razy mieszając. W tym czasie podsmażamy na patelni pokrojony w kostkę boczek (ok. 20 dag). Dodajemy go do kapusty, razem z drobno posiekanym pęczkiem koperku oraz 1-2 łyżkami masła. Dusimy na małym ogniu jeszcze kilka minut. Na koniec doprawiamy potrawę sokiem z cytryny oraz cukrem lub syropem klonowym (łyżeczka). Jeśli danie jest za rzadkie możemy je zagęścić mąką (łyżka), którą wcześniej rozprowadzamy w gorącym płynie, który powstał w czasie gotowania.
Sałatka z młodej kapusty
Szukasz pomysłu na lunch, letnią kolację albo imprezę przy grillu? Spróbuj delikatnej, chrupiącej sałatki w azjatyckim stylu, oczywiście z młodą kapustą w roli głównej.
Owoce, które pomagają schudnąć
Świeżą kapustę pozbawiamy wierzchnich liści, szatkujemy i przekładamy do dużej miski. Polewamy sosem z octu ryżowego, oleju sezamowego, miodu, soku z cytryny (po łyżce każdego składnika) oraz soli. Dodajemy marchewkę pokrojoną obieraczką na cienkie wstążki i posiekaną paprykę (najlepiej słodką czerwoną i chili). Dokładnie mieszamy. Na koniec sałatkę posypujemy uprażonymi na patelni płatkami migdałowymi i sezamem, dekorujemy posiekaną świeżą kolendrą.
Placki z młodej kapusty
Delikatne i chrupiące liście młodej kapusty można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Choćby do przyrządzenia prostych placków – pysznej przekąski albo dodatku do obiadu.
Zadanie nie jest trudne. Pół główki młodej kapusty pozbawiamy głąba, następnie bardzo drobno szatkujemy. Posypujemy solą i pozostawiamy na pół godziny, by zmiękła i puściła nadmiar soku. W osobnym naczyniu miksujemy na dość gładką masę drobno posiekaną cebulę, dwa jajka (wcześniej warto je rozmieszać), śmietanę 18-procentową (2 łyżki) i mąkę pszenną (4-5 łyżek). Dodajemy odsączoną kapustę, tarty ser żółty o wyrazistym smaku (5-6 łyżek) oraz drobno posiekany szczypiorek. Doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem i wędzoną papryką w proszku. Dokładnie mieszamy. Niewielkie porcje ciasta wylewamy na patelnię, na której rozgrzaliśmy trochę oleju roślinnego. Placki smażymy na złoty kolor, z każdej strony po ok. 3-4 minuty. Świetnie smakują z rozmaitymi surówkami i sosami.
Kapuśniak z młodej kapusty
Nasze mamy i babcie gotowały tę pyszną zupę na bazie kiszonej kapusty, jednak warto przyrządzać ją także z młodego warzywa.
Najpierw podsmażamy na patelni pokrojoną w plasterki kiełbasę (30-40 dag), do której dodajemy posiekaną cebulę oraz 3-4 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Następnie wlewamy cztery szklanki wywaru drobiowego i 1,5 szklanki wody, a także wrzucamy pół główki drobno posiekanej młodej kapusty oraz pokrojone w kostkę 3-4 młode ziemniaki, dwie marchewki i średniego buraka. Dodajemy liść laurowy i 2-3 ziarna ziela angielskiego. Gotujemy około 45 minut na wolnym ogniu, aż warzywa zmiękną. Na koniec dolewamy, ciągle mieszając, łyżkę czerwonego octu winnego. Kapuśniak doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy posiekanym koperkiem.
Kotlety z młodej kapusty
Kotlet kojarzy nam się zwykle z mieloną wieprzowiną, która w powszechnej opinii powinna stanowić jego podstawowy składnik. Czy aby na pewno? Niekoniecznie. Jego pyszną alternatywę przyrządzimy na bazie… młodej kapusty.
Małą główkę kapusty kroimy na pół, pozbawiamy głąba i wierzchnich liści, a następnie drobno szatkujemy, solimy i odstawiamy na godzinę. W tym czasie podsmażamy na patelni pokrojone w drobną kostkę pieczarki (20 dag), cebulę i dwie marchewki starte na tarce o grubych oczkach. Po wystudzeniu dodajemy odsączoną kapustę, jajko i zagęszczamy masę bułką tartą (3-4 łyżki) lub ugotowaną kaszą, np. jęczmienną. Doprawiamy solą, pieprzem i świeżymi ziołami, np. posiekanym koperkiem, natką pietruszki czy lubczykiem. Możemy też dodać trochę suszonego majeranku albo mielonego kminku. Masę dobrze mieszamy, po czym wyrabiamy z niej kotleciki, które smażymy na patelni aż do zrumienienia, ewentualnie pieczemy przez około pół godziny w piekarniku nagrzanym do 180 st.
Koktajl z młodej kapusty
Młodą kapustę możemy z powodzeniem spożywać także na surowo. Choćby pod postacią pożywnego, energetycznego koktajlu.
Przygotowanie pysznego napoju nie jest trudne. Po prostu wystarczy zmiksować kilka pokrojonych liści młodej kapusty z obranymi i pozbawionymi gniazd nasiennych jabłkiem oraz gruszką, dojrzałym bananem i wodą mineralną (pół szklanki). Koktajl możemy wzbogacić sokiem z cytryny oraz szczyptą cynamonu.