Dynia w roli głównej, czyli pięć fantastycznych propozycji na potrawy z tego warzywa
Sezon na dynię właśnie dobiega końca. Warto więc wykorzystać fakt, że te piękne warzywa są jeszcze dostępne w sklepach i zrobić "dyniowe zapasy". Tym bardziej że to trwałe warzywo można bez większych problemów przechowywać nawet kilka miesięcy, będziemy więc mogli sięgać po nie przez całą zimę.
To dobra wiadomość, bo dynia jest warzywem wyjątkowo zdrowym i smacznym. Przede wszystkim jest bardzo bogata w beta-karoten. Ten silny przeciwutleniacz spowalnia procesy starzenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworów. Dynia zawiera również mnóstwo witamin i soli mineralnych. Warto więc wykorzystywać ją w kuchni tak często, jak tylko się da.
Choć pomarańczowe warzywo ma rzesze wiernych fanów, nie wszyscy doceniają delikatny smak dyni. Niektórzy określają go nawet jako mdły. Brak intensywnego aromatu nie musi być jednak wadą. Odpowiednie połączenia, aromatyczne przyprawy i kulinarna kreatywność pozwolą zmienić to pozornie nudne warzywo w prawdziwe dzieło sztuki.
Zanim jednak przejdziemy do tworzenia dyniowych przysmaków, trzeba uporać się ze skrywającą słodkawy miąższ, twardą skórką. Obieranie dyniowatych nie jest łatwe. Niezbędny jest duży, ostry nóż i spora dawka koncentracji. Najłatwiej jest zacząć od podzielenia warzywa na ćwiartki lub ósemki, z których wybieramy nasiona. Następnie dobrze jest opiec kawałki w piekarniku (przez około 30 minut). Z upieczonej dyni znacznie łatwiej będzie usunąć skórkę.
Najprostszą, a jednocześnie najpopularniejszą potrawą z dyni jest zupa. Istnieje wiele przepisów na dyniowe zupy. Zacznijmy od zupy mlecznej. To znakomita propozycja na śniadanie. Dynię opiekamy poprzedniego dnia. Wybieramy łyżką miąższ i kroimy go w drobną kostkę. Wkładamy do miski, przykrywamy folią spożywczą i trzymamy w lodówce. W garnku gotujemy mleko ze szczyptą soli i cukru. Gdy będzie gorące, dorzucamy kawałki dyni i gotujemy na małym ogniu kilka minut, aż dynia się rozpadnie. Na koniec dorzucamy zacierki, przygotowane z mąki i wody. Takie kluseczki możemy zastąpić drobnym makaronem, a nawet ugotowanym wcześniej ryżem. Zupa dyniowa na śniadanie dostarczy nam mnóstwo energii na cały dzień.
W wielu kuchniach świata znajdziemy przepisy na pikantne wersje zupy z dyni. Podstawą tego dania jest pieczona lub ugotowana w małej ilości wody dynia. Dodatki mogą być różnorodne. Najpopularniejsze to: świeży imbir, cebula, papryczki chili, czosnek i zioła: tymianek, oregano, bazylia lub lubczyk. Imbir, cebulę i czosnek siekamy drobno i podsmażamy na łyżce oliwy. Dorzucamy pokrojoną na małe kawałki dynię. Dusimy kilka minut, dodajemy obrane ze skórki i pozbawione pestek pomidory (mogą być z puszki), dolewamy puszkę mleka kokosowego, doprawiamy ziołami, papryczką chili, solą i pieprzem. Wszystko gotujemy około pół godziny, a następnie miksujemy. Podajemy z łyżką dobrego jogurtu i posypujemy świeżymi ziołami.
Placki z dyni to kolejna propozycja na wykorzystanie tego delikatnego warzywa. Propozycja łatwa, szybka i smaczna. Dyniowe placki są delikatniejsze niż ziemniaczane, a ich ostateczny smak zależy od dodatków, na które się zdecydujemy. Placki mogą być samodzielnym daniem lub dodatkiem np. do mięsa w sosie czy dań rybnych.
Przygotowanie placków zaczynamy od upieczenia dyni. Po oddzieleniu skórki i pestek miąższ miksujemy na pure. Dodajemy kilka łyżek gęstego jogurtu, jedno jajko, sól, pieprz i tyle mąki, by ciasto zrobiło się trochę bardziej gęste niż naleśnikowe. Masę wykładamy na patelnię z rozgrzanym olejem i smażymy trzy minuty z każdej strony. Placki przekładamy na papierowe ręczniki, by zachowały swoją chrupkość. Podajemy z ulubionymi dodatkami.
Dynia idealnie nadaje się również do dań duszonych, takich jak gulasz. Do przygotowania tej potrawy potrzebna nam będzie świeża dynia. Obieramy ją i kroimy w dość sporą kostkę. Kroimy również kilka ziemniaków, marchewkę i czerwoną cebulę. Warzywa przesmażamy na oliwie, dodając w trakcie przyprawy: tymianek, ziele angielskie, pieprz, sól. Gdy warzywa lekko się przyrumienią, zalewamy wszystko bulionem warzywnym i gotujemy pół godziny, aż ziemniaki zmiękną, ale się nie rozpadną. Zagęszczamy wszystko dobrą śmietaną. Podajemy, z ryżem lub kaszą.
Desery z dyni znane są na całym świecie. Warzywo to, jak mało które nadaje się właśnie do przygotowywania słodkich wypieków. Dyniowa tarta to jedno z kultowych dań kuchni amerykańskiej. Najpierw musimy przygotować kruche ciasto z mąki, soli i masła. Gotowe ciasto wałkujemy, umieszczamy w formie, nakłuwamy widelcem i pieczemy kilka minut. W tym czasie przygotowujemy nadzienie: upieczoną dynię miksujemy, dodajemy do masy jajko, kilka łyżek śmietanki, pół szklanki cukru, odrobinę zmielonego cynamonu i gałki muszkatołowej. Przekładamy masę do formy i pieczemy w temperaturze 170 stopni C, przez około pół godziny. Studzimy i podajemy np. z lodami.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl