Trwa ładowanie...
owoce
+1
Rafał Natorski
13-03-2018 15:55

Co zrobić z pulpy, która zostaje po wyciśnięciu soku?

Miąższ po wyciśnięciu soku ze świeżych owoców i warzyw może zostać wykorzystany na wiele sposobów. Dlatego jeśli przygotowujesz domowe soki, nigdy nie wyrzucaj odpadów – sposobów na ich przetworzenie jest całe mnóstwo.

Co zrobić z pulpy, która zostaje po wyciśnięciu soku?Źródło: 123RF.COM
d4ifso4
d4ifso4

Wyciskanie soków – czy to w wyciskarce, czy w sokowirówce – to najprostszy sposób na dostarczenie sobie mnóstwa błonnika i witamin. Domowe soki powinno się spożywać zaraz po przygotowaniu. I tak zazwyczaj robimy. A miąższ, który po nich zostaje, zazwyczaj… wyrzucamy. To błąd. Ten niepozorny składnik można wykorzystać ponownie.

W jaki sposób? Na przykład przygotowując:
• zdrowe ciasto;
• zdrowe krakersy, batoniki, ciasteczka;
• zdrowe babeczki i muffinki;
• kulki mocy – pulpę połącz z daktylami, bakaliami, orzechami, pestkami, masłem orzechowym, olejem kokosowym itp.;
• pastę na kanapki – np. z dodatkiem jajka ugotowanego na twardo, awokado i świeżych, drobno posiekanych ziół;
• zupę-krem – po prostu wrzuć miąższ do gotowej zupy, podgrzej i zmiksuj na gładko;
• omlet, placuszki albo jajecznicę;
• hummus – pamiętaj tylko, by najpierw przygotować podstawowy hummus, a potem dodać pulpę i jeszcze raz dokładnie zmiksować;
• kotlety mięsne – pulpę można śmiało połączyć z mięsem i resztą składników, a dalej postępować jak zwykle;
• kotlety wegetariańskie/wegańskie – w tym celu połącz warzywną pulpę z ulubionymi strączkami, kaszą jaglaną i dosyp trochę mąki, aby masa dobrze się skleiła. Wegetarianie mogą dodać małe jajko;
• pasztet roślinny – wzbogać swoją masę na domowy pasztet wegański o warzywny lub nawet owocowo-warzywny miąższ;
sos do makaronu – nie samym mięsem i pomidorami człowiek żyje. Dodatek pulpy ożywi i odżywi danie. Taki sos można też przygotować w wersji bezmięsnej, na bazie samych składników roślinnych;
• risotto – miąższ będzie do niego ciekawym i zdrowym dodatkiem;
• farsz do pieczonej papryki, cukinii, pomidorów, pieczarek itp.;
• domowe curry, zwłaszcza w wersji wegańskiej.

Jak widać, możliwości wykorzystania miąższu, który zostaje po wyciśnięciu soku, jest bez liku. Powyższe przykłady to jedynie wskazówki – w kuchni liczy się każdy pomysł, a wiele najlepszych przepisów powstaje metodą prób i błędów. Nie zapominaj przy tym o domowych… zwierzakach. Dla nich taki miąższ będzie wspaniałą przekąską.

d4ifso4

Superkrakersy Smakowitej Elli

Brytyjska blogerka kulinarna, propagatorka kuchni roślinnej Ella Mills (wcześniej Woodward), znana jako Deliciously Ella, w książce "Smakowita Ella. Cudowne produkty i przepyszne jedzenie, które pokochacie ty i twoje ciało" (Znak 2016) podaje przepis na superkrakersy, do których najbardziej lubi wykorzystywać resztki z marchewki, jabłek i imbiru.

Ellla pisze o nich: "Te krakersy są najlepszym sposobem na spożytkowanie miąższu pozostałego po wyciśnięciu owoców i warzyw. Są łatwe w przygotowaniu i bardzo uniwersalne. Lubię zjadać je z kremowym serkiem z orzechów brazylijskich lub z klasycznym guacamole albo łamać je na kawałeczki i posypywać nimi sałatki lub serwować jako chrupiący dodatek do zupy. Możecie je doprawić, dodając do nich rozmaite składniki. Ja często na etapie przygotowania dorzucam do masy pokrojone suszone pomidory i oliwki oraz świeży rozmaryn".

*Składniki: *
- 200 g miąższu z wyciśniętych owoców i warzyw
- 120 g mielonych migdałów (ponad 1 szklanka)
- 85 g pestek słonecznika (ponad 0,5 szklanki)
- 85 g pestek dyni (ponad 0,5 szklanki)
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka tahini (pasta sezamowa)
- 1 łyżka sosu tamari (bezglutenowy sos sojowy)
- sól i pieprz

d4ifso4

Wykonanie:
Rozgrzej piekarnik do 110 stopni (lub do 90 w trybie z termoobiegiem). Umieść wszystkie składniki w misce i wymieszaj je na kleistą masę. Przełóż mieszankę na płaską blachę wyłożoną papierem do pieczenia, a następnie dociśnij ją szpatułką, żeby była cienka i bardzo zbita. Piecz krakersy 1,5 godziny, aż będą chrupiące. Przechowuj w szczelnie zamykanym pojemniku w temperaturze pokojowej.

Owocowo-warzywne ciasto z wyciskarki

Dla czytelników serwisu kuchnia.wp.pl stworzyliśmy przepis na proste, zdrowe i szybkie w przygotowaniu ciasto owocowo-warzywne. W zasadzie wystarczy połączyć wszystkie składniki, przełożyć do foremki i upiec, a potem zjadać po kawałku, np. na drugie śniadanie lub podwieczorek. Ciasto przepysznie będzie smakować posmarowane dżemem, masłem orzechowym, musem jabłkowym albo miodem.

Składniki:
- 2 szklanki pulpy po wyciśnięciu soku (dowolna mieszanka)
- 3/4 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
- 1/3 szklanka mąki kokosowej
- 5 łyżek ksylitolu
- 0,5 łyżeczki sody
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli himalajskiej
- szczypta cynamonu, gałki muszkatołowej, kardamonu
- 2 jajka
- 1/3 szklanki oleju (np. kokosowego, oliwy z oliwek)
- 3-4 łyżki wiórków kokosowych
- 2 garści rodzynek
Wykonanie:
W jednej misce umieścić suche składniki: obie mąki, ksylitol, sodę, proszek do pieczenia, sól, przyprawy i wymieszać. W drugiej misce umieścić mokre składniki: pulpę po wyciśnięciu soku, jajka, olej i wymieszać lub zmiksować. Zawartość obu misek połączyć, dodać wiórki oraz rodzynki i raz jeszcze wymieszać. Masę spróbować. Jeśli miąższ powstał głównie na bazie warzyw, być może przyda się więcej słodzidła. Zamiast ksylitolu można wykorzystać płynny słód, np. syrop klonowy, daktylowy lub z agawy albo miód. Wtedy należy wymieszać go z płynnymi składnikami.

Gotową masę przełożyć do podłużnej keksówki albo niedużej foremki (wyłożonej papierem do pieczenia). Piec w 180 stopniach przez ok. 30 minut.

Smacznego!

d4ifso4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ifso4
Więcej tematów