Anchois
Anchois (z hiszp. anchova, ang. anchovy, wym. pol. ãszuạ) – francuskie określenie przetworów z sardeli europejskiej – małej, tłustej ryby o wyrazistym zapachu i smaku. Sardela jest malutką rybą o długości sięgającej około 15-20 cm, blisko spokrewnioną ze śledziem i sardynką. Sardela europejska żyje w Morzu Czarnym, Morzu Śródziemnym, ale też w Oceanie Atlantyckim i Spokojnym. Żywi się planktonem. Anchois powstaje przez zasypanie ryby solą. W takiej solnej otoczce dojrzewa przez kilka miesięcy.
Jej połowy odbywają się od marca do czerwca oraz na przełomie września i października. Marynowana jest w soli w celu pozbycia się z niej nadmiaru wody i tłuszczu, a także wydobycia charakterystycznego smaku i zapachu. Sardela uważana jest za rybę bezpieczną, która nie zawiera metali ciężkich. Połowy sardeli nie wpływają negatywnie na różnorodność biologiczną mórz i oceanów.
Anchois przysmak, który podbił świat
Anchois to przysmak, którym rozkoszują się ludzie na całym świecie. W zależności od kraju jest podawana na wiele sposobów: świeża, surowa, wędzona, suszona i solona lub w postaci przetworów: filetów, koreczków lub pasty, często konserwowana z dodatkami.
Anchois – jak podawać
Anchois mają bardzo intensywny smak, dlatego stosuje się je wyłącznie jako dodatek lub przyprawę do potraw. Doskonale komponuje się z chlebem, jajkami, awokado i makaronem. Jeśli chodzi o bardziej popularne dania, filety anchois mogą zostać dodane do sałatki Cezar. Nie oznacza to jednak, że tym samym trzeba rezygnować z charakterystycznego dla tego posiłku kurczaka, bo anchois i kurczak spokojnie mogą ze sobą występować. Coraz modniejszą potrawą robioną z anchois jest tapenada – z oliwkami czarnymi, kaparami i czosnkiem, którą doskonale uzupełni w zasadzie każdy rodzaj pieczywa. Z przekąsek warto zwrócić uwagę na anchois w cieście francuskim, a z sosów – na salsa verde.
Wartości odżywcze anchois w 100 g:
Żelazo 4,6 mg, wapń 132 mg, cholesterol 85 mg, białko 29 g, witamina D 6,9 mg, Witamina B6 0,2 mg.