Trwa ładowanie...
18-06-2016 17:18

Fosforan wapnia - E341

Fosforan wapnia, czyli E341 jest jednym z licznych związków chemicznych stosowanych w produkcji żywności. Znajduje się on na „Liście E” - spisie dodatków spożywczych dopuszczonych do używania w krajach Unii Europejskiej. Dzięki swoim właściwościom, wpływa na przedłużenie trwałości produktów oraz reguluje ich kwasowość. Czy powinniśmy jednak używać produktów z E341 w składzie?

Fosforan wapnia - E341Źródło: East News
d626yay
d626yay

„Lista E” została stworzona przez instytucje Unii Europejskiej. Wpisane zostały tam wszystkie dodatki chemiczne bezpieczne dla zdrowia konsumentów. Związki musiały również przejść szereg badań, by sprawdzić czy istnieje technologiczna potrzeba ich wytwarzania. Swą nazwą nie mogą także wprowadzać w błąd.

Wśród chemicznych dodatków do żywności wyróżniamy:

  1. barwniki (symbole E100-E199),
  2. konserwanty (symbole E200-E299),
  3. przeciwutleniacze i regulatory kwasowości (symbole E300-E399),
  4. emulgatory, środki spulchniające, żelujące (symbole E400-4E99),
  5. środki pomocnicze (E500-E599),
  6. wzmacniacze smaku (E600-E699),
  7. środki słodzące, nabłyszczające i inne (symbole E900-E999),
  8. stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne (E1000-E1999).

E341 widnieje na liście w grupie „Przeciwutleniacze i regulatory kwasowości”, czyli związków o symbolach z zakresu E300-E399. Zadaniem antyoksydantów jest ochrona tłuszczu przed jełczeniem. Ich otrzymywanie związane jest z licznymi procesami chemicznymi, ale nie tylko. Przeciwutleniacze występują także w środowisku naturalnym.
Regulatory kwasowości wpływają natomiast, jak sama nazwa wskazuje, na kwasowość oraz czynnik pH produktów spożywczych. Dzięki swoim właściwościom hamują one rozwijanie się bakterii, pleśni oraz grzybów.

d626yay

E341 występuje w grupie np. z kwasem cytrynowym (E330) czy kwasem askorbinowym (E300). Jest doskonałym buforem, wykazuje właściwości stabilizujące oraz wzmaga działanie antyoksydantów.

W jakich produktach spożywczych znajdziemy E341?

  1. proszek do pieczenia,
  2. pieczywo,
  3. mleko w proszku,
  4. napoje bezalkoholowe,
  5. wina owocowe,
  6. odżywki dla sportowców,
  7. miód pitny,
  8. alkohole wysokoprocentowe,
  9. chipsy i snacki,
  10. przetworzone orzechy,
  11. warzywa pakowane do puszek,
  12. produkty sypkie., tj. przyprawy, galaretki, budynie.

Inne zastosowanie:

  1. pasty do zębów,
  2. nawozy sztuczne,
  3. suplementy diety.

Skutki uboczne stosowania E341

Związki z grupy przeciwutleniaczy i regulatorów kwasowości nie wpływają szkodliwie na organizm. Przy ich stosowaniu uważać powinny jednak osoby wrażliwe oraz cierpiące na alergie. Dodatki chemiczne mogą bowiem przyczynić się do działań niepożądanych, tj. wysypka skórna, zaburzenia oddychania czy zaczerwienienia oczu. Dopuszczalna dzienna dawka E341 wynosi dla dorosłego człowieka 70 mg na każdy kilogram masy ciała.

Magdalena Bury

d626yay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d626yay
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj