Z czym podać zupę? Przepyszne dodatki do pierwszego dnia
Wydawało by się, że dodatki do zup muszą być banalne. Makaron, ryż, kasza czy ziemniaki to proste produkty, bez których praktycznie żadna zupa nie może się obejść. A jednak warto czasem poeksperymentować. Dodatków do zup jest bowiem bardzo wiele, mnóstwo z nich było obecnych w polskiej kuchni od wieków, a jednak dziś są trochę zapomniane. Warto więc je sobie dziś przypomnieć.
Pulpety ze szpiku
Szpik wołowy to rarytas, za którym do dziś przepadają na przykład Francuzi. Choć wydaje się to dziś bardzo dziwne, szpik był i w polskiej kuchni jednym z najbardziej pożądanych składników. Dziś, szczególnie kiedy mamy zaprzyjaźnionego rzeźnika, także możemy wrócić do przeszłości. Pulpety ze szpiku tradycyjnie dodawano do flaków, ale i w zupie jarzynowej sprawdzą się świetnie. Potrzebujemy: kilka pokrojonych kości szpikowych, szklankę mleka, kilka kromek czerstwego chleba, bułkę tartą, jajko, posiekaną natkę pietruszki i sól.
Kości podgrzewamy na patelni, by szpik się wytopił. Przelewamy go przez sitko i odstawiamy do wystygnięcia. Mleko lekko podgrzewamy i zanurzamy w nim pokrojony w kostkę chleb. Do masy dodajemy jajko i posiekaną natkę. Wszystko mieszamy i wlewamy zimny szpik. Zagęszczamy wszystko bułką tartą, solimy. Łyżką nabieramy trochę masy i gotujemy we wrzątku do wypłynięcia.
Kołduny litewskie
Ten bardzo szlachetny dodatek do rosołu czy barszczu każdą zupę zmieni w dzieło sztuki kulinarnej. Kołduny najczęściej przyrządza się z wołowiny, choć są i odmiany z baraniny. Składniki na farsz: kawałek polędwicy wołowej, szklanka wołowego łoju, majeranek, czosnek, cebulę, bulion wołowy, sól i pieprz. Składniki na ciasto: mąka, olej, gorąca woda, sól.
Jak sprawić, aby rosół nie był mętny? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Najpierw robimy ciasto. Do miski przesiewamy pół kilograma mąki, wsypujemy łyżeczkę soli, wlewamy kilka łyżek oleju i szklankę gorącej wody. Ciasto wyrabiamy i odstawiamy przykryte ściereczką na pół godziny. Mięso, tłuszcz, czosnek i cebulę bardzo drobno siekamy ostrym nożem (w ostateczności możemy drobno zmielić. Wkładamy wszystko do miski, wlewamy szklankę zimnego bulionu, doprawiamy solą, majerankiem i pieprzem, mieszamy ręką kilka minut. Z rozwałkowanego na pokrytym mąką blacie ciasta wycinamy kółka, nakładamy farsz i formujemy małe pierożki, sklejając rogi. Gotujemy w bulionie kilka minut.
Lane kluski
Dziś najczęściej rosół podajemy z makaronem. A przecież lane kluski były jeszcze niedawno jednym z najbardziej popularnych dodatków do tej zupy. Potrzebujemy: mąkę, jajko, dwa żółtka, sól, wodę.
Do mąki wsypujemy sól, wbijamy jajko i dodajemy dwa żółtka. Mieszamy widelcem i dolewamy tyle wody, by powstało dość rzadkie ciasto. Gotujemy osolony wrzątek i wlewamy ciasto cały czas mieszając. Kluski wyjmujemy cedzakiem i dodajemy do zupy.
Groszek ptysiowy
Do zup przecieranych, do kremów pasuje wiele dodatków. Jednym z najlepszych jest groszek ptysiowy, który możemy zrobić bez trudu w domu. Potrzebujemy: mąkę, masło, jajka, sól.
Najpierw w ganku gotujemy pół kostki masła ze szklanką wody. Dosypujemy powoli mąkę z solą, cały czas mieszając. Gdy ciasto będzie miękkie, odstawiamy na chwilę i dorzucamy jajko po jajku, cały czas energicznie mieszając. Ucieramy, aż masa zacznie odchodzić od boków garnka. Umieszczamy ją w rękawie cukierniczym, wyciskamy na blachę małe kulki i pieczemy je w piekarniku nagrzanym do 180 stopni 10 minut.
Grzanki z serem
Do zup takich jak cebulowa, grochówka czy fasolowa, idealnie pasują grzanki, układane na powierzchni i wzbogacające smak. Ich przygotowanie jest proste. Wystarczy kilka kromek dobrej jakości pieczywa, oliwa z oliwek, ulubione świeże zioła i żółty, starty ser.
Pieczywo smarujemy oliwą, posypujemy posiekanymi ziołami oraz serem i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C dwie minuty. Wykładamy na powierzchnię gęstej zupy tuż przed podaniem.