Trwa ładowanie...

Polacy rekordzistami w jedzeniu zupy. Dlaczego warto je jeść?

Z różnych dostępnych statystyk wynika, że przeciętny Polak zjada rocznie ponad 100 litrów różnego rodzaju zup. Wielu z nas nie wyobraża sobie obiadu bez pomidorowej, ogórkowej, jarzynowej czy kapuśniaku. Polacy nie tylko zupy uwielbiają, ale również są mistrzami w ich przyrządzaniu.

Polacy rekordzistami w jedzeniu zupy. Dlaczego warto je jeść?Źródło: Adobe Stock, fot: Shaiith
d3r1odi
d3r1odi

W żadnym innym kraju na świecie nie ma takiego bogactwa, jeśli chodzi o zupy. Oczywiście, część z nich znajdziemy także w innych krajach, ale również mamy w Polsce wiele zup, których nie zjemy nigdzie indziej. Dlaczego tak kochamy zupy i dlaczego warto je jeść? Powodów jest wiele.

Największą zaletą zup jest łatwość ich przygotowywania. Wystarczy kilka składników, woda i po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach mamy gotową zupę. Oczywiście najlepiej, jeśli samodzielnie przygotujemy odpowiedni wywar, ale jeśli mamy mało czasu, możemy bez problemów skorzystać z gotowych bulionów i z mrożonych warzyw. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu.

Zupy pomagają nam nawodnić organizm. Powinniśmy przyjmować dziennie około dwóch litrów płynów. Nie tylko woda, soki czy herbata wchodzą w ten bilans. Zupa również składa się głównie z wody, więc jeden czy dwa talerze tego dania dodatkowo dostarczą nam do organizmu wodę. Woda to jednak nie wszystko. Zupy dostarczają również wielu składników odżywczych. Sporo w nich minerałów, takich jak potas, który reguluje gospodarkę wodną i ciśnienie krwi, fosfor i wapń, a także żelazo czy magnez. W zupach z dużą zawartością warzyw jest również mnóstwo witamin, kwasów organicznych i błonnika, który reguluje trawienie. Gdy do zupy dodamy mięso, jest ona znakomitym źródłem białka i łatwo przyswajalnych tłuszczów.

Co zrobić z przesoloną zupą? Oto kilka prostych trików, aby ją uratować

Jeśli ktoś nie przepada za jedzeniem warzyw, zupa jest świetnym sposobem na ich dostarczanie do organizmu. Dzienna porcja warzyw nie powinna być mniejsza niż pół kilograma. Sama zupa tego nie zapewni, ale jednak coś nam daje. Dla tych, którzy z różnych unikają jedzenia warzyw w innej postaci, dobrym rozwiązaniem są zupy jarzynowe. Pamiętajmy, by gotować je krótko, by zachowały jak najwięcej składników odżywczych.

d3r1odi

Zupy nie tuczą, więc są idealnym składnikiem każdej diety. Porcja zupy warzywnej, takiej jak pomidorowa, ogórkowa czy koperkowa dostarcza około 100 kalorii. Oczywiście, kaloryczność zwiększy się, gdy dodamy do naszej potrawy makaron czy ziemniaki, ale ten wzrost będzie stosunkowo niewielki. Talerz takiego dania nie przyczyni się więc do wzrostu masy ciała, a potrafi nasycić na kilka godzin.

Zupy również znakomicie rozgrzewają. W okresie jesienno-zimowym pozwalają nie tylko uporać się z uczuciem chłodu, ale dodatkowo wzmacniają odporność. W chłodne dni musimy jeść ciepłe potrawy, bo osoby, które przez cały dzień nie jedzą nic ciepłego, łatwiej łapią infekcje. A nie ma lepszego sposobu na rozgrzanie się w mroźny dzień niż talerz gorącej zupy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r1odi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r1odi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj