Ser żółty
Ser żółty to produkt spożywczy, który znajdziemy w lodówce większości Polaków i nie tylko. Pokochali go ludzie na całym świecie. Poza jego walorami smakowymi, warto zwrócić uwagę na jego wpływ na nasze zdrowie. Ser żółty jest dosyć kaloryczny, a co więcej nie zawsze ma dobry, krótki skład. Przeciętny Polak zjada rocznie nawet 12 kg tego przysmaku.
Z pewnością ser żółty należy do najczęściej spożywanych przetworów z krowiego mleka. Jego skład powinien być jak najkrótszy, a najważniejsze są w nim mleko, bakterie kwasu mlekowego, podpuszczka i sól.
Sery żółte można podzielić na podstawie różnych klasyfikacji. Na świecie rozróżniane są liczne rodzaje sera żółtego, które często będą się charakteryzować innym smakiem czy konsystencją. Można je podzielić na te z dziurami – szwajcarskie i bez dziur – holenderskie, na miękkie i twarde, a także na półtłuste (nie mniej niż 20 procent tłuszczu), tłuste (40 procent) i pełnotłuste (nie mniej niż 45 procent).
Ser żółty nie zawsze ma idealnie żółty odcień. Może być blady, jaśniejszy na brzegach i ciemniejszy w środku albo odwrotnie, mocno żółty, a nawet pomarańczowy (to głównie cheddar). W dużej mierze nasycenie barwy zależy od pory roku i jej oddziaływania na tłuszcz mlekowy.
Sery żółte zawierają stosunkowo dużą ilość witamin oraz składników mineralnych, szczególnie takich jak wapń czy witamina D, które odpowiedzialne są za ochronę naszych kości i zębów. Ser żółty jest też polecany osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy, bo wbrew pozorom nie jest jej źródłem. Cukier ten jest pożywką dla obecnych w procesie produkcji bakterii, stąd jego finalny brak. Jest to produkt o stosunkowo wysokiej wartości energetycznej oraz dużej zawartości tłuszczu.
Ser żółty jest niezwykle zdrowym produktem, bogatym w składniki mineralne i witaminy. Niestety ze względu na dużą kaloryczność i zawartość tłuszczu należy pamiętać o zachowaniu umiaru w jego spożywaniu.
Ser żółty najczęściej kładzie się po prostu na kanapki, jednak jego zastosowanie w kuchni jest szersze. Może służyć do zapiekanek, jako dodatek do sosów czy też podstawowy składnik słynnego Mac and Cheese.