Trwa ładowanie...

Międzynarodowe andrzejki. Smakowita podróż po Europie

Organizując zabawy andrzejkowe, rzadko zastanawiamy się nad tradycją tego święta, a nawet nad samym jego patronem - św. Andrzejem. Mało kto pamięta nawet, że późniejszy święty, był za życia rybakiem i jednym z dwunastu uczniów Chrystusa - bratem św. Piotra. Zgodnie z nauką kościoła, Andrzej Apostoł był też założycielem Kościoła w Bizancjum i Rosji. Zginął jako męczennik, przybity do krzyża w kształcie litery x.

Międzynarodowe andrzejki. Smakowita podróż po EuropieŹródło: 123RF
d447y7a
d447y7a

Dziś św. Andrzej uważany jest za patrona Grecji, Szkocji i Rosji. Może więc w wieczór wróżb, organizowany w wigilię jego święta, nawiązać do apostoła choćby poprzez menu? Inspiracji możemy szukać w kuchniach tych państw, którym patronuje.

Rosyjskie przysmaki

Zacznijmy od przepisów rodem z Rosji. Krzyż św. Andrzeja to jedna z ozdób, które pojawiają się często na powierzchni kulebiaka, czyli pieczonego, dużego pieroga z ciasta drożdżowego. Kulebiak pojawia się najczęściej na stole przy okazji różnego typu świąt, andrzejki są więc doskonałą okazją, by go przygotować. Niestety nie jest to proste zadanie - wymaga sporo wysiłku i czasu.

Najważniejsze jest przygotowanie dobrego ciasta drożdżowego z mąki, wody, mleka, soli i, oczywiście, drożdży. Gdy ciasto odpowiednio urośnie, wałkuje się je na grubość centymetra i nakłada farsz. Oryginalnie do kulebiaków dodawało się uduszoną z grzybami i posiekaną kapustę kiszoną, ale są również kulebiaki z farszem z ryby, kaszy gryczanej, jajek czy warzyw. Istnieją również odmiany nadziewane mięsem. Farsz zawija się w płat ciasta, a z pozostałego wykrawa się ozdoby i przykleja jajkiem do powierzchni pieroga. Pieczenie tak przygotowanego kulebiaka trwa około godziny.

Może pielmieni nie są związane ściśle ze świętym Andrzejem, ale na pewno są jedną z najbardziej znanych rosyjskich potraw. A skoro apostoł patronuje temu właśnie zakątkowi świata, te niezwykłe pierogi, z pewnością jak najbardziej pasują do uczty z okazji jego imienin.

d447y7a

Pielmieni przygotowywane są z bardzo cienkiego ciasta, które nadziewa się mięsem lub rybą, a następnie gotuje w bardzo esencjonalnym bulionie. Te rosyjskie pierogi podaje się zawsze gorące, polane masłem lub śmietaną. Warto spróbować i przygotować je na andrzejkowy wieczór.

Jeśli nie mamy czasu na pracochłonne pielmieni, zróbmy łatwiejsze, a równie smakowite i także pasujące inspirowane rosyjską kuchnią - bliny.
To rosyjskie naleśniki, które jednak różnią się zasadniczo od naszych. Przede wszystkim są grubsze, mają mniejszą średnicę i robione są najczęściej z mąki gryczanej. Swoją pulchność zawdzięczają drożdżom, dodawanym do ciasta. Bliny podaje się najczęściej ze śmietaną, ale w wersji bardziej ekskluzywnej znajdzie się na nich kawior i wędzony łosoś, obowiązkowo posypany koperkiem.

Specjalność greckiej kuchni

Św. Andrzej jest także patronem Grecji. I choć dziś specjalnie nie obchodzi się tam jego imienin, to jednak, według niektórych badaczy, tradycja andrzejkowych wróżb pochodzi właśnie z Grecji. Jeśli jednak nie wystarczą nam wróżby, pokuśmy się o przygotowanie któregoś z fantastycznych greckich specjałów np. jagnięciny. Pieczony z czosnkiem udziec jagnięcy jest potrawą, bez której nie odbędzie się żadna uroczystość w tym kraju, andrzejki będą więc doskonałą okazją, by go przyrządzić.

Udziec najpierw moczy się kilka dni w przyprawionym solą, pieprzem, czosnkiem i cebulą czerwonym winie. Następnie wciera się w niego sól i pieprz, układa w dużej brytfance, smaruje oliwą, dokłada czosnek (co najmniej 30 ząbków) i piecze na małym ogniu kilka godzin. Mięso musi być bardzo miękkie.

d447y7a

Wegetarianie również znajdą w kuchni greckiej propozycję na andrzejkowe przyjęcie. Co ważne, zapiekany bakłażan zasmakuje również mięsożercom. Warzywa należy przekroić wzdłuż, usunąć pestki, lekko posolić i odstawić na kilka minut. Następnie posmarować oliwą i nafaszerować przekrojonymi na pół pomidorami koktajlowymi i małymi kostkami ostrego, koziego sera.
Całość trzeba jeszcze posypać pieprzem i suszonym oregano, a następnie przez około 20 minut zapiekać w piekarniku.

Szkockie inspiracje

Inspiracji na andrzejkowe menu, możemy też szukać w Szkocji. Szkoci swojego patrona traktują z tak wielkim szacunkiem, że jego krzyż umieścili nawet w narodowej fladze.

cullen skink, typical scottish food with smoked haddock in a pot and bowl on jute 123RF
cullen skink, typical scottish food with smoked haddock in a pot and bowl on jute Źródło: 123RF

Wyspiarskie dania serwowane w dniu imienin patrona, nawiązują do jego profesji. A skoro św. Andrzej był patronem, łatwo się domyślić, że na stołach w dniu jego święta królują ryby.

d447y7a

Najbardziej popularną potrawą jest zupa cullen skink. To bardzo nietypowe danie. Autentyczny cullen skink robi się z wędzonego na zimno dorsza, którego gotuje się w wodzie z dodatkiem małej ilości mleka, ziemniaków i soli. Zupę podaje się wyłącznie z chlebem. W naszych warunkach do jej przygotowania nadawać się będzie każda w miarę chuda ryba wędzona.

Innym andrzejkowym przysmakiem w Szkocji jest pieczeń z baraniny, ale w odróżnieniu od Grecji z dodatkiem rozmarynu. Mięsa wcześniej się nie marynuje, jedynie naciera ziołami i pozostawia w zimnym miejscu nawet na dwa dni. Potem piecze się je, polewając tłuszczem i smarując powierzchnię mięsa zamoczonym w sokach z pieczenia pędzelkiem ze świeżego rozmarynu.

Wybór tradycyjnych dań, związanych z Andrzejem Apostołem, jest ogromny. Może więc warto, zamiast zwykłych imprezowych przekąsek, tym razem przygotować prawdziwie andrzejkową ucztę?
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d447y7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d447y7a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj