Kuchnia wietnamska
Kuchnia wietnamska jest uznawana za jedną z najzdrowszych kuchni świata. Charakteryzuje się obecnością świeżych ziół takich jak kolendra, bazylia oraz aromatycznych, ale delikatnych bulionów na bazie mięsa. Popularne są też dania z grilla z dodatkiem makaronów ryżowych lub jajecznych czy po prostu ryżu. Często używa się tu sosu rybnego, sosu sojowego, soku z limonki i trawy cytrynowej. Duży wpływ na kuchnię wietnamską wywarła kuchnia chińska.
Stir- fry to najbardziej znana metoda przygotowywania potraw. Polega ona na szybkim smażeniu na rozgrzanym z odrobiną oleju woku. Niektóre dania serwuje się na surowo, ale popularne jest też duszenie, grillowanie, gotowanie i gotowanie na parze. W latach 1887 – 1954 Wietnam był francuską kolonią i to właśnie od Francuzów, Wietnamczycy zapożyczyli niektóre warzywa wykorzystywane dziś w kuchni np. pomidory, a także kawę i orzeszki arachidowe.
Kulinarnie dzieli się Wietnam na trzy regiony: północny, środkowy i południowy. Szybkie tempo życia w Wietnamie północnym, sprzyja powstawaniu wielu restauracji i barów na kształt fast foodów. Potrawy w tym regionie mają niewiele przypraw, ale za to ich smak wzbogacają ogromne porcje sosów. Uznawane są również za bardziej treściwe niż w innych regionach.. W Wietnamie środkowym dania są ostrzejsze i bardziej kolorowe a na południu dominują smaki świeżych owoców i warzyw oraz intensywnych ziół.
Daniami wietnamskimi, które są najbardziej rozpoznawalne jest zupa pho i sajgonki. Zupa pho to aromatyczny bulion z dodatkiem cynamonu, kardamonu, czosnku, imbiru czy mięty na bazie mięsa wołowego z dodatkiem kawałków wołowiny, kurczaka lub krewetek oraz dużą ilością świeżych ziół, marynowanego czosnku i pasty chilli. Sajgonki w Wietnamie spożywa się na zimno lub ciepło. Stamtąd również pochodzą banany w cieście, które stały się popularnym deserem również w Polsce.