Kuchnia na popielec. Pomysły na dania ze śledziem
Śledzie przez wieki były dostępne dla wszystkich. O ich popularności decydowała nie tylko przystępna cena, ale też łatwość przechowywania, co dawniej miało ogromne znacznie. Solone śledzie w beczkach wędrowały znad morza w głąb Polski, trafiając nawet do najmniejszych miejscowości. Śledzie również wędzono i marynowano, a w tej formie również wytrzymywały długie miesiące.
Po śledzia warto sięgnąć nie tylko ze względu na tradycję czy niską cenę, ale także dlatego, że to bardzo zdrowa ryba. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, jest bogata w białko zawierające szereg aminokwasów, potas, fosfor, wapń i cynk oraz witaminy A, D i E. Choć to ryba tłusta, są to tzw. dobre tłuszcze jedno- i wielonienasycone.
Potraw ze śledzi są tysiące. Można przygotowywać je na zimno, ciepło, jako samodzielne danie, a również jako element bardziej skomplikowanych potraw. Bez problemu więc wyczarujemy prawdziwą śledziową ucztę.
Zacznijmy od przekąsek. Sałatki śledziowe są proste do przygotowania, a dają możliwość popisania się kulinarną kreatywnością. Do ich przygotowania najlepiej używać filetów - matiasów, które fantastycznie ułatwią nam pracę. Śledzie świetnie komponują się z cebulą, ogórkami kiszonymi i jajkami. Bardzo smaczna jest sałatka ze śledzi i jabłek. Wystarczy pokroić na małe kawałki śledziowe filety, dodać do nich starte jabłko, pokrojone w kostkę ogórki kiszone i posiekaną, a także sparzoną wrzątkiem cebulkę. Sos do takiej sałatki robimy z kilku łyżek gęstej śmietany, łyżki musztardy, posiekanej zielonej pietruszki oraz mielonego kminku i łyżeczki cukru. Sosu nie solimy – śledzie są wystarczająco słone.
Zobacz też: Wszystko, co musisz wiedzieć o śledziach
Sałatka ze śledzi i buraków jest z kolei bardzo orzeźwiająca i wyjątkowo zdrowa. Buraki najpierw musimy upiec (zawinięte w folię). Po ostudzeniu ścieramy je na tarce lub drobno kroimy. W kostkę kroimy również śledzie, łączymy je z burakami i zalewamy sosem winegret zrobionym z oliwy z oliwek, soku z cytryny, cukru i sporej ilości pieprzu. Smak takiej sałatki poprawią również zioła – idealny jest szczypiorek, ale zielona pietruszka lub tymianek również są znakomite.
Roladki ze śledzi to kolejna znakomita przekąska. Trzeba się przy nich trochę napracować, ale efekt będzie znakomity. Fantastyczne są roladki z łososiem. Kupujemy małe filety ze śledzi, najlepiej w zalewie z oleju. Przygotowujemy farsz: wędzonego łososia bardzo drobno siekamy. Dodajemy do niego łyżkę musztardy, kilka łyżek śmietany, łyżkę koncentratu pomidorowego, posiekany koperek, łyżkę soku z cytryny, trochę soli i pieprz. Masę mieszamy dokładnie i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Zimną masę rozsmarowujemy na filetach, zawijamy je i spinamy wykałaczką. To przekąska na jeden kęs, do tego ładna, zdrowa i bardzo smaczna.
Wędzone śledzie są idealnym dodatkiem do pysznych kanapek. Znakomicie komponują się z ciemnym, razowym pieczywem. Rybę musimy delikatnie podzielić na filety, usuwając wszystkie ości. Chleb smarujemy dobrej jakości twarożkiem, najlepiej tłustym, układamy na nim kawałki śledzi, plasterek ogórka kiszonego, trochę posiekanego koperku, a na wierzch łyżkę gęstego sosu, zrobionego z majonezu wymieszanego z kurkumą, pieprzem i siekaną cebulką.
Śledzie podawane na ciepło nie są zbyt popularne, a szkoda. Najlepsze są małe świeże śledziki obtaczane w mące z solą i pieprzem, smażone na chrupko w głębokim oleju. Osuszone na papierze kuchennym są kruche i można jeść je z ośćmi. Idealnym sosem do tak przygotowanych ryb jest sos chrzanowy. Starty świeży chrzan dodajemy do miski razem z kilkoma łyżkami gęstej śmietany, łyżką soku z cytryny, solą i pieprzem. Możemy dodać również łyżkę majonezu, ale nie jest to konieczne.
Głównym daniem może być zapiekanka ze śledzi. Najpierw musimy ugotować ziemniaki w mundurkach. Studzimy je, usuwamy skórkę i kroimy na plastry. Śledzie kroimy na kawałki, cebulę w piórka, zieloną pietruszkę (sporo, nawet cały pęczek) siekamy drobno. Naczynie do zapiekania smarujemy masłem. Układamy warstwami – ziemniaki, śledzie, cebulę, posypujemy pietruszką, lekko posypujemy pieprzem i układamy kolejne warstwy. W misce łączymy szklankę śmietany, dwa jajka, zioła prowansalskie i łyżkę musztardy. Sosem zalewamy rybę z warzywami. Wierzch posypujemy pokruszonym twarogiem i wszystko zapiekamy około godziny. Smacznego śledzia!
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl