Kasza manna
Można ją gotować na wodzie lub na mleku. Jest zdrowa, lekkostrawna, tania i łatwo dostępna. Można przygotować ją na śniadanie, obiad i kolację. Właśnie za to uwielbiamy kaszę manną.
Prawdopodobnie każdy z nas jadał kaszę manną w dzieciństwie. Jest biała, pachnie świeżo, a jej smak jest słodkawy. Chociaż dzieci ją uwielbiają, w dorosłym życiu nie sięgamy po nią tak chętnie, ponieważ często wydaje się nam, że jest mdła i zbyt delikatna. Warto jednak mieć ją na kuchennej półce, ponieważ jest lekkostrawna, a potrawy z niej przygotowane mogą być zaskakująco smaczne.
Kasza manna – wartości odżywcze
Kasza manna jest uzyskiwana z pszenicy, a co za tym idzie – jest dość kaloryczna, dlatego osoby, które są na diecie odchudzającej, nie powinny zbyt często po nią sięgać. Warto jednak raz na czas skusić się na tę biała kaszę, ponieważ jest źródłem witam i minerałów. W kaszy mannej znajdziemy witaminy z grupy B oraz wapń, fosfor, magnez, żelazo i miedź.
Chociaż jej wartości odżywcze, w porównaniu z innymi rodzajami kasz, nie są tak imponujące, to właśnie kasza manna powinna być stałym elementem diety osób z wrażliwym przewodem pokarmowym. Świetnie będzie się sprawdzała także u każdego, kto cierpi na chorobę wrzodową. Powinniśmy jeść ją także za każdym razem, gdy przechodzimy zatrucie pokarmowe lub mamy problemy trawienne.
Kasza manna – gotowanie
Kaszę manną możemy klasycznie ugotować na mleku lub na wodzie. Jeśli zdecydujemy się na pierwszy wariant, nasza kasza będzie nadawała się bardziej do deserów i potraw słodkich, natomiast gdy zrezygnujemy z mleka na rzecz wody, kasza manna będzie idealnie nadawała się do dań wytrawnych.
Sam proces gotowania kaszy mannej jest prosty i intuicyjny. W rondlu należy zagotować mleko lub wodę, a następnie dosypać naszą kaszę. Warto jednak pamiętać o tym, by energicznie mieszać zawartość garnka, ponieważ w innym wypadku powstaną grudki, które mogą odebrać przyjemność z jedzenia.
Kasza manna – podanie
Kaszę manną wykorzystuje się często przy okazji przygotowywania deserów. W klasycznych książkach kulinarnych i na blogach znajdziemy wiele przepisów na placuszki, omlety, naleśniki czy budynie z kaszy mannej.
Tradycyjnie będzie podawana na słodko z dodatkiem soku malinowego i/lub owoców. Taki smak z pewnością przywoła nam wspomnienia z dzieciństwa.