Trwa ładowanie...

Gruszka Klapsa – uprawa, zastosowanie w kuchni, wartości odżywcze

Gruszka Klapsa to jeden z najlepszych owoców, jakie wydają drzewa gruszy. Jest słodka i soczysta, podobnie jak Konferencja, oraz świetnie nadaje się do deserów.

Gruszka Klapsa – uprawa, zastosowanie w kuchni, wartości odżywczeŹródło: 123RF.COM
d21x3o7
d21x3o7

Grusza Klapsa, zwana też gruszą Faworytką to odmiana gruszy uważana za jedną z najpopularniejszych. Wyróżnia się charakterystycznymi, czerwono-zielonymi owocami, które uchodzą za jedne z najładniejszych gruszek. Gruszka Klapsa nadaje się do jedzenia jesienią, jednak dojrzewa wcześniej niż wiele innych odmian.

Gruszka Klapsa cieszy ludzkie podniebienie od drugiej połowy XIX wieku, kiedy to wyhodowano ją w Stanach Zjednoczonych. Klapsa szybko trafiła również do Europy Zachodniej, gdzie zrobiła prawdziwą furorę. W Polsce, podobnie jak w USA, gruszka Klapsa występuje od drugiej połowy XIX wieku.

Gruszka Klapsa – uprawa

Żeby móc jeść gruszki Klapsy z własnej uprawy, musimy posadzić gruszę i poczekać przynajmniej 4 lata. Grusza Klapsa nie wydaje owoców wcześniej. Jednak gdy na drzewie zaczną pojawiać się gruszki Klapsy, będzie tak już co roku, gdyż ta odmiana gruszy nie ma przerw w owocowaniu. Klapsa doskonale nadaje się zarówno do posadzenia w przydomowym ogródku, jak i w sadzie, do większych upraw. O drzewa gruszy Faworytki należy jednak dbać, gdyż są one stosunkowo podatne na przemrożenie i niektóre choroby, takie jak chociażby zaraza ognista.

Gruszka Klapsa – zastosowanie w kuchni

Najwspanialsze właściwości zdrowotne, a przy tym intensywny smak ma skórka gruszki Klapsy. Dlatego jeśli przygotowujemy danie z gruszką Klapsą, warto nie obierać jej ze skórki. Oczywiście skórkę gruszki Klapsy należy dokładnie umyć. Warto też pamiętać, by gruszki Klapsy nie wkładać do zamrażalki, gdyż jest to jeden z tych owoców, który po rozmrożeniu nie będzie nam raczej smakować.

Gruszka Klapsa to przede wszystkim królowa deserów. I to zarówno tych najprostszych, jak klasyczne ciasto z gruszkami, jak i tych nieco bardziej wyszukanych, do których zalicza się ciasto typu brownie z orzechami i Klapsą. Idealnym połączeniem jest gruszka Klapsa z czekoladą – szczególnie z czekoladą gorzką bądź deserową. Gruszka Klapsa jest na tyle słodka, że łączenie gruszki z mleczną czekoladą nie jest najlepszym pomysłem.

d21x3o7

Gruszka faworytka może być też składnikiem coraz popularniejszych tart, na przykład tarty z kremem budyniowym, który sam w sobie może być nieco zbyt monotonny w smaku, więc dodatek gruszki Klapsy jest w tym przypadku idealny.

Gruszki Klapsy można też zapiekać – hitem wśród domowych kucharzy jest przepis na Klapsę z musli i miodem. Również nasze sałatki możemy wzbogacić słodkim smakiem gruszki Klapsy, która świetnie uzupełni smak nieco bardziej delikatnych mięs, na przykład drobiu. Jeśli do sałatki z gruszką Klapsą dodamy ser gorgonzola, otrzymamy wspaniały przysmak.

Gruszka Klapsa – wartości odżywcze

Zacznijmy od tego, że gruszki Klapsy potrafią być bardzo duże i ważyć nawet ponad 200 gramów. Najczęściej* gruszka Klapsa waży* jednak około 130-150 gramów. Tak czy inaczej, gruszka Klapsa to spora dawka cukru, którego zawiera przynajmniej 10 gramów na 100 gramów owocu.

Faworytka posiada też w swoim składzie fruktozę, dlatego gruszka Klapsa nie jest zalecana osobom ze wzdęciami, gdyż sama je powoduje. Czy gruszka Klapsa jest kaloryczna? Nieszczególnie – Klapsa zawiera niecałe 60 kcal, choć oczywiście w porównaniu z arbuzem może wydawać się, że to sporo.

Gruszkę Klapsę warto też jeść ze względu na bogactwo witamin – zwłaszcza witaminy A i witaminy C. Ogromna zaletą gruszki Klapsy jest też zawarty w niej potas, który powinien przysłużyć się osobom z nadciśnieniem tętniczym.

d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj