Groszek
Groszek cukrowy to niezwykle smaczne warzywo. Jedyny rodzaj groszku, który można jeść na surowo razem ze strączkiem. Groszek cukrowy jest dostępny już od końca maja. Chociaż niestety najczęściej wybieramy ten konserwowany w puszce.
Groszek cukrowy - niegdyś przysmak królewskich stołów, dzisiaj ulubieniec szefów kuchni - dodaje potrawom chrupkości i soczystości. Zielony groszek uprawiano w Chinach i w Indiach już 10 tysięcy lat temu. Do Europy groszek cukrowy trafił w Średniowieczu.
Groszek jest uzupełnieniem wielu sałatek, świetnie sprawdza się na ciepło z marchewką jako dodatek do obiadu. Co ciekawe, jest też idealny do chrupania na surowo jako przekąska w ciągu dnia. Zimą bardzo chętnie wykonuje się z niego zupę krem, która posiada właściwości rozgrzewające. Z kolei latem wykonuje się z niego chłodnik. Groszek zielony można spożywać także w formie puree z dodatkiem różnych przypraw.
Przed użyciem wystarczy dokładnie umyć strączki, a następnie obciąć końcówki i pozbawić je grubych włókien. W celu zachowania zielonego koloru wystarczy w trakcie gotowania dodać do wody nieco kwasku cytrynowego lub gorący groszek raptownie schłodzić.
Groszek zielony ma dużo białka, które może służyć jako jeden z zamienników mięsa zwierzęcego dla wegetarian i wegan. Groszek jest źródłem witaminy C, B, K. Zawarta w groszku luteina chroni nasze oczy przed zmęczeniem oraz przeciwdziała rozwojowi takich chorób, jak zwyrodnienie plamki żółtej, czy katarakta. Z tego powodu groszek cukrowy powinien się znaleźć w diecie zawodowych kierowców oraz osób pracujących na komputerze. Szklanka zielonego groszku ma tylko 35 kalorii, co stanowi 2 g białka, 0,2 g tłuszczu, 3 g naturalnego cukru i 2 g błonnika, który pozwala na długo utrzymać poczucie sytości. Groszek jest tylko cukrowy z nazwy, bo jak widać zawiera nie wiele cukru.
Ponadto w jego składzie znaleźć można również wiele składników mineralnych. Są to m.in. potas, magnez, fosfor, cynk.