Ryba po grecku - wypróbuj warianty
Ryba po grecku należy do tych potraw, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Jej przygotowanie nie wymaga wyjątkowych umiejętności kulinarnych, a efekt końcowy potrafi zadowolić nawet najbardziej wymagające podniebienia. Warto jednak czasem odejść od tradycyjnego przepisu na to danie i zaserwować swoim gościom jego odmienny wariant. Jaki? Oto kilka pomysłów na pyszną rybę po grecku.
Ryba po grecku należy do tych potraw, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Jej przygotowanie nie wymaga wyjątkowych umiejętności kulinarnych, a efekt końcowy potrafi zadowolić nawet najbardziej wymagające podniebienia. Warto jednak czasem odejść od tradycyjnego przepisu na to danie i zaserwować swoim gościom jego odmienny wariant. Jaki? Oto kilka pomysłów na pyszną rybę po grecku. Odrobina kreatywności pozwali nam na nowo odkryć niesamowity smak tego fantastycznego dania.
Ryba po grecku - przepis podstawowy
Ryba po grecku, wbrew swojej nazwie, niewiele ma wspólnego ze słonecznym krajem leżącym na południu Europy. Podstawą dania jest oczywiście filet rybny, który serwuje się w specjalnym warzywnym sosie. Do jego przygotowania używa się najczęściej marchewki, cebuli, selera, pietruszki oraz koncentratu pomidorowego. Starte warzywa smaży się najpierw na oleju, a następnie poddusza w wodzie z solą, pieprzem, liściem laurowym i innymi przyprawami, często dobieranymi wedle własnego uznania. Gdy sos nabierze odpowiednio gęstej konsystencji, dodaje się do niego usmażone wcześniej filety rybne. Danie serwowane jest najczęściej w półmiskach, zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno. Dla dekoracji wierzch potrawy można przyozdobić np. natką pietruszki lub plasterkami cytryny.
Jaką rybę wybrać?
Wiele osób przygotowujących po raz pierwszy rybę po grecku, zastanawia się, która odmiana ryby najlepiej nada się do tego dania. Z pewnością najlepszym wyborem będą ryby chude, posiadające jednocześnie bardzo soczyste mięso. W tradycyjnym przepisie najczęściej stosuje się lubianego w Polsce dorsza. Zamiast niego doskonale do ryby po grecku nadadzą się również mintaj, morszczuk oraz sola. Wiele osób poleca także użycie miruny - ryba ta ma wyjątkowo smaczne i nietłuste mięso, które jednocześnie pozbawione jest specyficznego (i zazwyczaj nieprzyjemnego) zapachu. Sprzedawane filety miruny nie posiadają ości, co z pewnością ułatwia przygotowanie dania.
Z dodatkiem groszku
Bardzo łatwym sposobem na urozmaicenie tradycyjnego przepisu na rybę po grecku, jest dodanie do gęstego sosu innych warzyw. Stosunkowo często spotyka się wersję tego dania z zielonym groszkiem. Ten, nie tylko doskonale komponuje się smakowo z pozostałymi składnikami potrawy, ale jednocześnie świetnie wpływa na jej wygląd. Równie dobrze w roli dodatku do ryby po grecku spisze się kukurydza - jej słodki smak oraz jaskrawy kolor, nadadzą lubianemu daniu nutki orzeźwienia.
Z cukinią, ogórkami i pieczarkami
Ryba po grecku wcale nie musi opierać się na sosie przygotowanym z marchewki, selera i pietruszki. Doskonałym zamiennikiem dla jednego z tych warzyw będzie cukinia, która od jakiegoś czasu cieszy się wśród Polaków dużą popularnością. Podobnie jak wspomniana wcześniej kukurydza, nada ona rybie nieco rześkości oraz oryginalnego smaku. W innej wersji dania, do sosu dodaje się starte ogórki konserwowe, a nawet pieczarki! Jak zatem widać sposobów na urozmaicenie ryby po grecku nie brakuje. Jednocześnie nie są to pomysły wyjątkowo wyszukane i z pewnością każdy z nas jest w stanie nadać tej tradycyjnej świątecznej potrawie wyjątkowego charakteru.
Ryba po grecku a ryba po żydowsku
Według niektórych tradycyjnych przepisów, usmażona ryba serwowana w sosie z duszonej włoszczyzny oraz cebuli, nazywana jest rybą po żydowsku. Różnica między rybą po grecku, a rybą po żydowsku dotyczy samego nazewnictwa - trzon przepisu pozostaje taki sam i różnić może się jedynie regionalnymi niuansami. Ryby po żydowsku nie należy jednak mylić z karpiem po żydowsku - ten drugi bowiem jest tradycyjną potrawą polskich Żydów, która z czasem stała się jednym z podstawowych wigilijnych dań. Karp po żydowsku podawany jest na słodko w galarecie przyrządzonej z wywaru z głowy i kręgosłupa ryby, wolno gotowanych z dodatkiem warzyw. Do samej galarety dodawane są rodzynki, migdały, ale także marchew i ugotowane na twardo jajka.
W. Chentkiewicz/mp/WP Kuchnia