Tych owoców i warzyw nie przechowuj razem. Szybciej się zepsują
Oto podpowiedzi, które z warzyw lub owoców nie powinny być razem magazynowane.
Sezon na świeże owoce i warzywa to doskonały czas dla osób, które marzą o smacznych dawkach witamin. Chcąc korzystać z dobrodziejstw natury, często kupujemy kilogramy śliwek, bakłażanów, jabłek czy pomidorów. Niestety, nierzadko dzień po ich zakupie zauważamy, że szybko gniją, a tym samym tracą na smaku oraz wartościach odżywczych. Wszystko przez małe błędy związane z przechowywaniem produktów. Oto podpowiedzi, które z warzyw lub owoców nie powinny być razem magazynowane.
Większość owoców wydziela etylen, czyli związek chemiczny, który stymuluje ich dojrzewanie. Niektórzy producenci, chcąc przyśpieszyć czas zbiorów i sprzedaży, celowo rozpylają go na warzywa i owoce. Działanie etylenu można zaobserwować w domowym eksperymencie obserwując twarde brzoskwinie, które po dwóch dniach przebywania na parapecie zrobią się miękkie i soczyste.
Co ważne, im dojrzalszy produkt, tym więcej etylenu wytwarza, a tym samym może zacząć się psuć. Jedno nadgniłe jabłko przyśpieszy proces dojrzewania u sąsiadujących z nim w koszyku owoców. Nadmiar etylenu wpływa także na utratę chlorofilu przez warzywa i owoce – dlatego niektóre z produktów żółkną lub robią się brązowe. Wbrew powszechnym opiniom, dojrzałych owoców lepiej nie przechowywać w zamkniętej lodówce, gdzie etylen z nich wydzielany może „atakować” pozostałe produkty. Warto poznać właściwości owoców i warzyw pod względem ilości wytwarzanego etylenu i prawidłowo je przechowywać.