Sylwestrowe dania na wynos
Chcesz powitać Nowy Rok u znajomych? Nie wypada pójść z pustymi rękami! Nie martw się jednak. Zobacz, jak szybko można przygotować efektowne przystawki.
Chcesz powitać Nowy Rok u znajomych? Nie wypada pójść z pustymi rękami! Nie martw się jednak. Zobacz, jak szybko można przygotować efektowne przystawki.
Bardzo prostą przystawką na ciepło są minipizze. Przygotujemy je na cieście francuskim, które bez problemu kupimy w większości sklepów. Na tarce ścieramy żółty ser, a oliwki kroimy w plasterki. Jeśli ktoś lubi, może dodać tuńczyka z puszki lub wędzoną wędlinę, cebulę, czy suszone pomidory. Tak naprawdę w tym przepisie liczy się głównie inwencja twórcza oraz gust biesiadników...
Ale wróćmy do przyrządzania potrawy. Z rozmrożonego ciasta wycinamy małe kółeczka (do tego celu można zastosować np. szklankę) i na każdym kładziemy po odrobinie farszu, posypując go ziołami. Znakomicie nadaje się między innymi oregano, jednak także w kwestii przyprawiania warto poeksperymentować. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza.
Coś na zimno
Co powiecie na kawałki indyka w złocistej panierce? Takie danie nawet na zimno będzie smakować wyśmienicie. Przygotujemy je z: 80 dag. mięsa z indyka, połowy szklanki mąki pszennej, 1 jaja, 1 szklanki mąki. Przyda się także olej i przyprawa do drobiu.
Zaczynamy od przygotowania mięsa. Musimy je opłukać, okroić z błony i pokroić w cienkie paski. Teraz bierzemy się za naszą panierkę. Z mąki, jajka i mleka wyrabiamy ciasto - takie, jak na zwykłe naleśniki. Każdy z kawałków nacieramy przyprawą i moczymy w naszej masie. Smażymy na złoty kolor w dużej ilości rozgrzanego oleju.
Chyba na każdej imprezie prawdziwą furorę robią sałatki. Proponujemy wam taką z pieczonymi ziemniakami i ananasem. Potrzebny będzie: 1 duży ananas, 1 kilogram ziemniaków, 250 g wędzonej szynki, oliwa z oliwek, 2 łyżki kaparów, duża cebula, kilka ząbków czosnku, a także pieprz, sól, oregano, bazylia i tymianek.
Zaczynamy od pokrojenia w kostkę ziemniaków, ananasa i cebuli (tę ostatnią drobno). Wszystko mieszamy ze sobą, doprawiamy dodając też odrobinę rozgniecionego czosnku i oliwy, a następnie wykładamy równo na blachę. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza i pieczemy jakieś pół godziny. Gdy będzie gotowe, po ostygnięciu, mieszamy z pokrojoną w paski szynką i kaparami. Na koniec dodajemy odrobinę oliwy i zioła. Palce lizać!
Wykwintne i kolorowe
Możemy też przygotować faszerowane papryki. Potrzebne będą: 4 nieduże czerwone papryki, duża cebula, 150 g gotowanego ryżu, 20 dag suszonych grzybów, ząbek czosnku, olej, sól, pieprz, szczypta ostrej papryki w proszku i posiekana nać pietruszki.
Odcinamy górę papryki, którą następnie oczyszczamy z nasion i spłukujemy. Teraz bierzemy się za farsz. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy. Dodajemy do niej suszone, drobno posiekane grzyby i dusimy kilkanaście minut pod przykryciem. Po tym czasie mieszamy z gotowanym ryżem i startym ząbkiem czosnku, doprawiając solą, pieprzem, papryką i natką pietruszki. Tak przygotowanym nadzieniem napełniamy nasze papryki. Właściwie już się nadają do jedzenia, ale możemy je jeszcze zapiec. Wkładamy więc do żaroodpornego naczynia i dodajemy odrobinę wody, żeby nie przywarły. Pieczemy przez pół godziny w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
qk
fot. FotoosVanRobin/CC