Trwa ładowanie...
Karolina Wójciga
28-02-2017 12:26

Piszinger, czyli kruche wafle przekładane masą

Pamiętacie piszingera? Te kruche wafle przełożone słodką masą, to jeden z niezapomnianych smaków dzieciństwa. Chcecie wiedzieć skąd wzięła się jego nazwa? Odpowiedź na to pytanie i przepis na piszingera w dwóch wersjach - szybkiej i prostej oraz nieco bardziej skomplikowanej, ale bardziej wykwintnej, znajdziecie poniżej.

Piszinger, czyli kruche wafle przekładane masąŹródło: 123RF.COM
d39byjw
d39byjw

W wielu domach do dziś ten prosty, szybki i pyszny smakołyk stanowi częsty duet z popołudniową kawą. Jego przygotowanie zajmuje zaledwie 20 min, a potem przez dwa dni nie trzeba się martwić o „coś słodkiego”. Wiecie skąd wzięła się nazwa piszinger? Wiedeński cukiernik i właściciel firmy produkującej czekoladę, Oscar Pischinger, tworzył swoje cukiernicze arcydzieła, a jednym z nich był torcik składający się z kruchych wafli przekładanych czekoladowo-orzechowym kremem i oblany czekoladowym lukrem. Dziś jego firma już nie istnieje, ale sam deser w trochę zmienionej wersji przetrwał i cieszył się szczególną popularnością w czasach PRL-u. Kiedy słodycze były trudno dostępnym rarytasem, nasze mamy i babcie musiały sobie jakoś radzić - wtedy z pomocą przychodził im piszinger.

Piszinger na dwa sposoby

Możesz przygotować niezwykle szybki deser, do zrobienia którego potrzebujesz tylko czterech składników, deski do krojenia i bardzo ciężkiej książki - zaraz dowiesz się dlaczego.

Piszinger w najprostszej postaci

Składniki:

  • puszka kajmaku/masy krówkowej (400 g),
  • 120 g masła,
  • 6 czubatych łyżek gorzkiego kakao,
  • opakowanie wafli.
Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Przygotowanie:
Przy pomocy miksera utrzyj kostkę masła na gładki puch, dodaj trzy łyżki kakao i ucieraj jeszcze chwilę. Cały czas mieszając, dodawaj po łyżce masy krówkowej. Kiedy zużyjesz już połowę słodkiej masy, wsyp pozostałe trzy łyżki kakao, stopniowo dodaj resztę masy i wszystko wymieszaj na gładki krem. Tak przygotowaną masę rozsmaruj na pierwszym waflu, przykryj go drugim, posmaruj jego wierzch i połóż na nim kolejny – i tak do wyczerpania masy i wafli. Piszinger jest już prawie gotowy. Teraz przykryj go dużą deską do krojenia, a na niej połóż ciężką książkę i za godzinę możesz już kroić wafle.

Prosty torcik waflowy

To chyba najprostszy tort bez pieczenia - przekonaj się sam!
Składniki:

  • 300 g miękkiego masła,
  • 200 g gorzkiej czekolady,
  • 100 g cukru pudru,
  • 7 wafli,
  • 3 żółtka,
  • 40 ml rumu,
  • 100 g mielonych orzechów włoskich.

Polewa:

  • 200 g czekolady gorzkiej,
  • 1 łyżka masła.
Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Przygotowanie:
Miękkie masło wrzuć do miski i utrzyj przy pomocy miksera. Kiedy będzie już gładkie i puszyste dodaj do niego żółtka, rum i cukier puder - całość miksuj jeszcze przez krótką chwilę. Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej, a masę maślaną ponownie zamieszaj, wlej roztopioną czekoladę i wsyp drobno posiekane orzechy - wszytko wymieszaj. Powstałą masą posmaruj wafle (tak jak w pierwszym przepisie). Ostatniego wafla nie smaruj - połóż go na wierzchu torcika, na nim deskę do krojenia, a na sam wierzch grubą, ciężką książkę. Teraz tort wstaw do lodówki. Po upływie 2-3 godzin wyjmij torcik z lodówki i ponownie przygotuj kąpiel wodną - tym razem na polewę. W zanurzonej w gorącej wodzie miseczce rozpuść czekoladę, a następnie wymieszaj ją z masłem. Cały torcik polej polewą i posyp rozdrobionymi orzechami. Teraz poczekaj, aż polewa stężeje i pyszny tort bez pieczenia gotowy. Smacznego!

d39byjw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39byjw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj