Trwa ładowanie...

Oliwki w kuchni polskiej. Jak je wykorzystać i co warto o nich wiedzieć?

Jeśli chodzi o oliwki, to mają one tyle samo zwolenników, co przeciwników. Warto jednak zdawać sobie sprawę z ich prozdrowotnych właściwości oraz z tego, że w kuchni można je wykorzystać na wiele różnych sposobów!

Oliwki w kuchni polskiej. Jak je wykorzystać i co warto o nich wiedzieć?Źródło: Archiwum prywatne, fot: Fot. Grzegorz Kozakiewicz
d2brt7p
d2brt7p

Oliwki – dlaczego warto na nie postawić i co możemy z nich "wyczarować"?

Oliwki to doskonały dodatek do wielu dań. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że można nimi wzbogacić potrawy z wołowiną, wieprzowiną oraz drobiem. Doskonale smakują też wytrawne ciasteczka z ich dodatkiem na spodzie z ciasta francuskiego. Sprawdzają się też jako dodatek do zupy, można stworzyć nawet taką z samych oliwek.

Najczęściej wykorzystujemy je jednak jako składnik sałatek. No dobrze, ale co w nich takiego “cudownego”? Oprócz walorów smakowych, możemy liczyć na szereg prozdrowotnych właściwości!

Po pierwsze, oliwki zawierają dużo antyoksydantów, włączając w to kwas oleinowy, który zmniejsza aktywność genu odpowiedzialnego za występowanie raka piersi. Dodatkowo obniżają poziom “złego” cholesterolu, który wiąże się między innymi z rozwojem miażdżycy. Są też bogate w prowitaminę A, która przyczynia się do pięknego i młodego wyglądu.

Zobacz też: Kiszone oliwki - właściwości zdrowotne

Jesteście na diecie? Śmiało możecie postawić na oliwki, ponieważ są niskokaloryczne. Tak naprawdę 100 g oliwek to tylko 125 kcal. Dodatkowo są one lekko strawne i zawierają błonnik i podkręcają przemianę materii!

d2brt7p

Zjadamy oliwki w formie kiszonej

Surowe oliwki nie nadają się do jedzenia, bo są gorzkie. Te, które zjadamy, są kiszone. Oznacza to jednocześnie, że posiadają wszystkie właściwości, jakie przepisywane są kiszonkom. Nie od dzisiaj wiemy bowiem, że te są z kolei bardzo zdrowe! Zawdzięczają to przede wszystkim naturalnym probiotykom. Działają na organizm oczyszczająco i wzmacniają układ odpornościowy. Jeśli często chorujecie bądź też zbliża się sezon, w którym łapiecie infekcje, naprawdę warto na nie postawić. Co więcej, niektórzy też uznają oliwki za naturalny... afrodyzjak!

Kiedyś nie można ich było kupić. Obecnie są powszechnie dostępne

Istnieje wiele różnego rodzaju oliwek. Kiedyś trudno było je dostać w Polsce obecnie są powszechnie dostępne. Dostaniecie je niemal we wszystkich marketach spożywczych. Jeśli macie ochotę na nieco inne, bardziej oryginalne odmiany, to wystarczy poszukać w sklepach, które oferują produkty z różnych zakątków świata. Osobiście uwielbiam greckie oliwki i zawsze proszę mojego znajomego, by przy okazji wizyty w Grecji mi je przywiózł. Zajadam się nimi jako przekąskami, ale też dodaję je do sałatek. Ich smak jest naprawdę fantastyczny!

Chętnie podzielę się z wami przepisem na oryginalną sałatkę z zielonymi oliwkami. Można ją serwować jako dodatek do dania głównego, ale też jeść solo. Jest sycąca i mimo że raczej nie jest niskokaloryczna, to od czasu do czasu warto sobie na nią pozwolić. Jej wykonanie jest naprawdę proste!

Sałatka 3 sery z oliwkami:

Niezbędne składniki:

  • 125 g mozzarelli
  • 100 g sera Brie
  • 50 g sera gouda
  • 2 pomidory
  • 1 garść oliwek zielonych

Sos czosnkowy:

  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • 2 łyżki majonezu
  • 1 ząbek czosnku
  • sól

Opis przygotowania: mozzarellę poszarpać na talerz. Ser Brie pokroić na mniejsze kawałki i również ułożyć na talerzu. Dodać pomidory, pokrojone w grubą kostkę oraz startą na tarce goudę. Jogurt wymieszać z majonezem. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Posolić, wymieszać i przelać na talerz. Na samym końcu dorzucić oliwki. Udekorować liśćmi bazylii.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2brt7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2brt7p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj