Trwa ładowanie...
04-11-2010 15:49

Oliwa z oliwek chroni wątrobę

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia chroni wątrobę przed szkodliwym wpływem nadmiaru wolnych rodników - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Nutrition and Metabolism".

Oliwa z oliwek chroni wątrobęŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2ukpnk
d2ukpnk

Oliwa z oliwek jest znana ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie. Badania wskazują, że obniża ona ryzyko choroby wieńcowej serca, niektórych nowotworów i ogólnie modyfikuje reakcję układu odporności i przebieg stanów zapalnych w organizmie. Ma to związek nie tylko z obecnością w oliwie kwasu oleinowego (jednonienasycony kwas tłuszczowy), ale i polifenoli roślinnych, które neutralizują wolne rodniki, czyli silnie reaktywne cząsteczki o działaniu utleniającym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Monastyrze w Tunezji oraz Uniwersytetu Króla Sauda w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej przeprowadzili doświadczenia na 80 szczurach. Część z nich przez miesiąc otrzymywała za pośrednictwem sondy małe dawki herbicydu o nazwie kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy. Wiadomo, że obniża on w komórkach poziom enzymów neutralizujących wolne rodniki. W rezultacie stężenie tych reaktywnych cząsteczek rośnie tak bardzo, że dochodzi do uszkodzenia wątroby.

Okazało się jednak, że u zwierząt, którym oprócz herbicydu podawano oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno (extra virgin), nasilała się aktywność enzymów neutralizujących wolne rodniki, a uszkodzenie było znacznie mniejsze. Innymi słowy, oliwa z oliwek chroniła częściowo przed toksycznym wpływem herbicydu na wątrobę.

Podobne efekty uzyskano podając szczurom zamiast oliwy, jedynie jej tzw. hydrofilową (czyli mieszającą się z wodą)
frakcję, w której to rozpuszczone są polifenole. Podawanie frakcji lipofilnej (skłonnej do rozpuszczania się w tłuszczach) nie chroniło przed nadmiarem wolnych rodników, ale poprawiało za to skład tłuszczów w wątrobie.

Zdaniem autorów pracy, wskazuje to, że za ochronne działanie oliwy wobec wątroby odpowiadają głównie obecne w niej polifenole.

PAP/jjj/ tot/

d2ukpnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ukpnk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj