Ogórki
Ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Smakuje dobrze na kanapce, można z niego zrobić tradycyjną polską mizerię, a także zakisić lub zakonserwować na jesień.
Ogórki uprawiane były w Indiach już 3 tys. lat temu, a obecnie zostały rozpowszechnione i uprawiane są w każdej strefie klimatycznej. Ogórek należy do warzyw dyniowatych.
Wartość odżywcza ogórka polega głównie na smaku i usprawnianiu procesu trawienia. Owoce ogórka zawierają niewielkie ilości witamin i składników mineralnych. Pomagają w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i dlatego znajdują zastosowanie w dietach odchudzających. Większość składników znajduje się nie w miąższu, lecz w skórce.
Surowych ogórków nie powinno łączyć się z innymi warzywami, takimi jak pomidory czy papryka, gdyż ich wzajemne działanie eliminuje witaminy. Są niskokaloryczne, więc to dobre warzywo dla osób na diecie.
Ogórki zawierają kukurbitacyny - substancje odpowiedzialne za gorzki smak tego warzywa - które mają właściwości przeciwnowotworowe.
Ogórek to warzywo, które w prawie 97 proc. składa się z wody. W związku z tym w upalne dni można po niego sięgnąć zamiast wody czy soków owocowych. Powinny o tym pomyśleć zwłaszcza osoby zmagające się z nadciśnieniem i chorobami serca, gdyż ogórek dodatkowo zawiera potas.
Ogrom wody, jaki znajduje się w ogórku pomaga także w pozbyciu się nadmiary wody w organizmie. Oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza metabolizm i działa moczopędnie.
Ogórek to warzywo zasadotwórcze, dlatego szczególnie polecane jest dla osób przemęczonych, narzekających na brak energii czy zmagających się z częstymi infekcjami. Są to objawy typowe dla zakwaszenia organizmu, z którymi ogórek świetnie sobie poradzi.
Kiszony ogórek posiada kilka zalet, których brakuje surowym ogórkom. Po pierwsze, w procesie kiszenia wytwarza się bardzo duża ilość witaminy C. Dlatego kiszone są jej bogatym źródłem. Ogórki kiszone wspomagają procesy trawienne. Są wskazane zwłaszcza przy posiłkach złożonych z cięższych potraw.
Ogórek zakorzeniony jest silnie nie tylko w polskiej kuchni, ale także kosmetyce.