Trwa ładowanie...
20-12-2012 17:11

Odżywcza bomba zamiast "pustego", preparowanego ryżu

Naukowcy ulepszyli proces preparowania ziaren, który pozwala uzyskać o wiele bardziej odżywczą formę ?dmuchanego? ryżu ? trzy razy bogatszą w białka i zawierającą mnóstwo innych, dobrych dla zdrowia związków. Taki ryż nadaje się jako składnik płatków śniadaniowych, zdrowych przekąsek i batoników.

Odżywcza bomba zamiast "pustego", preparowanego ryżuŹródło: 123RF, fot: 123RF
d2ukpnk
d2ukpnk

Wyniki badania, dzięki któremu powstała technologia produkcji tego ryżu, opisano w "Journal of Agricultural and Food Chemistry". Jak tłumaczą autorzy publikacji, Syed S.H. Rizvi z Cornell University i jego współpracownicy, produkowany obecnie “dmuchany” ryż powstaje przy użyciu pary wodnej, pod działaniem wysokiej temperatury i ciśnienia. Sam proces produkcji jest bardzo prosty, ale temperatura może pozbawiać ryż jego wartości odżywczych.

Naukowcy próbowali uniknąć takich strat i tak zorganizować proces produkcji, by w czasie jego trwania wzbogacać ryż w białko i inne związki. Proces preparowania ryżu upodobnili do tego, jaki umożliwia produkcję kawy bezkofeinowej. W procesie tym ważną rolę gra dwutlenek węgla o ściśle określonej temperaturze i ciśnieniu.

Zdaniem autorów publikacji, stosując ten proces można uzyskać preparowany ryż nie tylko bardzo chrupki, ale też zawierający trzy razy więcej białka i nawet osiem razy więcej zdrowego błonnika, niż ma dostępny w sprzedaży, dmuchany ryż. Zawiera też wapno, żelazo, cynk i inne mikroelementy, których w zwykłym ryżu dmuchanym po prostu brakuje.

Nowy ryż "idealnie nadaje się do zjadania w postaci płatków śniadaniowych, przekąsek i do produkcji batoników, które mogłyby być zdrową przekąską w szkolnych sklepikach i w stołówkach" – sugerują naukowcy w swojej publikacji. (PAP)

zan/ mrt/

d2ukpnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ukpnk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj