Najgorsze napoje dla mózgu. Na wyciągnięcie ręki w każdym supermarkecie
W dzisiejszych czasach, gdy jesteś bombardowany tysiącami opcji do wyboru, z pewnością nie zdajesz sobie sprawy, jak codzienne napoje mogą wpływać na twój umysł. Jakie konsekwencje dla mózgu może mieć regularne ich spożywanie?
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego wykazały, że niektóre napoje mogą negatywnie wpływać na zdrowie mózgu. W szczególności sok owocowy, często uważany za zdrowy, może przyspieszać procesy starzenia się mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Beza Arielki przypomina muszelki wypełnione słodkimi pysznościami. Nikt im się nie oprze
Sok owocowy a starzenie się mózgu
W badaniu wzięło udział ponad 4 tys. osób powyżej 30. roku życia. Wyniki pokazały, że osoby regularnie spożywające soki owocowe, takie jak sok jabłkowy, pomarańczowy czy grejpfrutowy, wykazywały oznaki przyspieszonego starzenia się mózgu. Obserwowano u nich zmniejszenie objętości mózgu oraz pogorszenie pamięci epizodycznej.
Codzienne spożywanie soków owocowych wiązało się z atrofią hipokampu, co jest predyktorem wczesnej choroby Alzheimera. Wczesny Alzheimer to schorzenie, które pojawia się przed 65. rokiem życia. Badania opublikowane w "Alzheimer & Dementia" podkreślają, że nadmiar cukru w diecie może zaburzać procesy poznawcze.
Równowaga, umiar i zdrowe alternatywy
Eksperci zalecają umiarkowane spożycie soków owocowych. Caroline Seguin, dietetyk, sugeruje, by ograniczyć się do 125 ml soku dziennie, najlepiej podczas śniadania. Ważne, aby wybierać soki 100 proc. bez dodatku cukru i innych substancji.
Zamiast soków owocowych, warto sięgać po napoje bogate w antyoksydanty, takie jak zielona herbata czy ziołowe napary. Te napoje mogą wspierać zdrowie mózgu i chronić przed jego przedwczesnym starzeniem się.
Badania te podkreślają znaczenie zrównoważonej diety i umiaru w spożywaniu nawet tych produktów, które powszechnie uważa się za zdrowe. Warto zwracać uwagę na skład napojów i unikać nadmiaru cukru, aby wspierać zdrowie mózgu na dłuższą metę.