Mięta w kuchni i domowej apteczce
Niepozorne listki mięty wykorzystywane są w kuchni i w lecznictwie od wieków. Aromatyczna woń skromnego ogrodowego ziółka pasuje do wielu potraw, w tym deserów, napojów i dań obiadowych. Mięta sprawdzi się również jako remedium na wiele dolegliwości. Co warto wiedzieć o tym ziele?
Mięta mięcie nierówna
Możemy wyróżnić ponad 30 gatunków tego aromatycznego zioła. Każdy pachnie nieco inaczej, ale wszystkie łączy ważny składnik olejku, czyli mentol. Najbardziej znane i najczęściej używane gatunki to mięta zielona o intensywnym zapachu miętowo-kminkowym, mięta nadwodna o zapachu limonki z nutką anyżu i gatunek łączący cechy obu, czyli mięta pieprzowa. Są także odmiany mięty czekoladowej i cytrynowej, a ich nazwy odzwierciedlają charakterystyczną woń.
Naturalne lekarstwo
Kulinarne możliwości
Mięta ma w kuchni wyjątkowo szerokie zastosowanie. Jest niezastąpiona w cukiernictwie - idealnie komponuje się z lodami, galaretkami, ciastami i cytrusami. Spotkać ją można również w orzeźwiających napojach i drinkach - podstawą Mojito jest właśnie mięta i to ona zapewnia oryginalny smak. Mięta może być także parzona na podobieństwo herbaty. W połączeniu z soczewicą, kuskusem lub ciecierzycą jest rewelacyjnym dodatkiem do dań z jagnięciny, kurczaka i ryb. Jeśli istnieje potrzeba zastąpienia oliwy do sałaty, mięta z jogurtem greckim jest świetnym substytutem. Świeże posiekane liście dodaje się do twarogu i pierogów, a wrzucone do mleka zapobiegają jego warzeniu się.
TVP "Pytanie na śniadanie"/mp/WP Kuchnia