Trwa ładowanie...

Kurkuma. Nie tylko przyprawa, ale także lekarstwo. Jakie ma właściwości?

Kurkuma to produkt iście magiczny. Jest przyprawą, zarówno do słodkich, jak i słonych potraw oraz napojów, a dodatkowo można ją potraktować jako lekarstwo na różne przypadłości. Dlaczego warto używać kurkumy i jakie ma właściwości? Podpowiem wam, bo naprawdę warto zdawać sobie z tego wszystkiego sprawę!

Kurkuma. Nie tylko przyprawa, ale także lekarstwo. Jakie ma właściwości?Źródło: Archiwum prywatne
d2hhaum
d2hhaum

Pochodzi z Indii, ale zyskuje coraz większe uznanie wśród Europejczyków

Kurkuma to przyprawa, którą otrzymuje się z korzenia rośliny podobnej do imbiru. Nazywa się ostryżem. Właściwości kurkumy, zarówno prozdrowotne, kulinarne, jak i kosmetyczne zostały docenione przez Azjatów już dawno temu, ale coraz więcej Europejczyków chętnie "zaprasza" ten produkt do swojej kuchni. I bardzo słusznie!

Wiecie, że chińscy oraz hinduscy uzdrowiciele pozostawili zapiski wskazujące na to, że kurkumy używano już w 600 roku przed naszą erą? Wówczas traktowaną ją głównie jako remedium na różnego rodzaju choroby układu oddechowego. Oczywiście ma ona znacznie więcej zastosowań, nawet jeśli chodzi o nasze zdrowie!

Chcesz nie dać się przeziębieniu? Koniecznie włącz kurkumę do swojej diety!

Swoje właściwości lecznicze, kurkuma zawdzięcza kurkuminie (jednemu z najmocniejszych przeciwutleniaczy) oraz silnie działającym składnikom bioaktywnym. Jej regularne spożywanie ma, między innymi, działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Szczególnie kiedy na zewnątrz pogoda nas nie rozpieszcza, warto pić herbatki z dodatkiem miodu oraz kurkumy – dzięki temu wzmocnimy swoją odporność i momentalnie się rozgrzejemy. Napoje z jej dodatkiem są bardzo smacznie, a dodatkowo mają charakterystyczny, pomarańczowy kolor. Dodajcie do herbatki goździki, a wasi goście na pewno ze smakiem wypiją taki napój.

Zobacz też: Właściwości kurkumy

Warto wiedzieć, że przyprawa ma też korzystny wpływ na nasze serce, skórę oraz pomaga walczyć z cukrzycą. Dodatkowo uśmierza różnego rodzaju bolączki. Tych, którzy dbają o zgrabną sylwetkę, na pewno ucieszy fakt, że kurkuma podkręca metabolizm i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Co więcej, niektóre badania wskazują nawet na to, że ma ona właściwości antynowotworowe.

d2hhaum

Na surowo albo w sypkiej formie. Wybierzcie, co bardziej wam odpowiada

Podobnie jak imbir, tak też kurkumę, można kupić w formie typowej, sypkiej przyprawy albo też surowego, nieobranego kłącza. Jeśli chodzi o pierwszy produkt, to bez trudu dostaniecie go w większości sklepów spożywczych i będziecie mogli przechowywać jak każdą inną przyprawę. Przechowywanie nie jest też trudne w przypadku kłącza. Wystarczy włożyć go do foliowej torebki i przechowywać w lodówce. Wytrzyma nawet kilka tygodni. Jeśli chcecie, możecie też zamrozić kawałki świeżego korzenia i trzymać w zamrażarce do 3 miesięcy.

Oryginalny kolor i delikatny smak. Kurkumę dodacie niemal do każdej potrawy

Czymś, na co od razu zwracamy uwagę w przypadku kurkumy, jest jej intensywna barwa. Odcień będący połączeniem żółci i pomarańczy prezentuje się bardzo oryginalnie, dlatego też – nawet z przyczyn czysto estetycznych – warto dodawać ją do różnego rodzaju potraw. Kurkuma stanowi też składnik wielu mieszanek przyprawowych, takich jak przede wszystkim curry. Kurkuma nie ma tak intensywnego smaku, jak właśnie curry, ale jest nieco gorzkawa, więc należy używać jej z umiarem.

Kurkumę można używać do barwienia ryżu (na który przepis zaprezentuję wam poniżej) albo też słodkich wypieków. Nadaje się także do przyprawiania różnego rodzaju mięs (a przede wszystkim drobiu) oraz sosów czy makaronów. Niektórzy wykorzystują ją także do doprawiania roślin strączkowych albo dodają do sałatek.

Ryż kokosowy z chili oraz kurkumą
Składniki:

  • 200 g ryżu
  • 1 puszka mleczka kokosowego
  • woda do gotowania
  • ½ papryczki chili
  • 2 łyżeczki kurkumy
  • 3 łyżki oleju ryżowego
  • sól

Przygotowanie:
Ryż wsypać do garnka, przesmażyć na oleju, zalać mleczkiem kokosowym i wodą (płynu nad ryżem powinno być na dwa palce), posolić i ugotować. W łyżce oleju przesmażyć kurkumę i drobno posiekaną papryczkę chili (bez pestek), połączyć z ryżem.

Zastosowanie kurkumy w kosmetyce. Samodzielnie możecie zrobić maseczkę

Dzięki obecnym w kurkumie składnikom ma ona naprawdę zbawienny wpływ na naszą skórę i pomaga rozprawić się z wieloma problemami. Warto dodawać surową kurkumę do ulubionych potraw czy napojów, ale można też samodzielnie przygotować prostą maseczkę. Wystarczy wymieszać łyżeczkę kurkumy, miodu oraz rozdrobnić połowę awokado i wymieszać wszystkie składniki. Pozostawić na skórze przez kilka minut. Będzie odświeżona, oczyszczona i nawilżona. Jeśli macie wrażliwą skórę, to musicie jednak pamiętać o tym, by na początku sprawdzić, jak zareaguje na taką mieszankę.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj