Trwa ładowanie...

Kulinarne fanaberie piłkarzy?

Drużyny grające podczas Euro 2012 pojawiły się Polsce i przywiozły ze sobą sztab pracowników, w tym kucharzy. Czy to brak zaufania do naszej kuchni?

Kulinarne fanaberie piłkarzy?Źródło: Thinkstock, fot: Thinkstock
d3450at
d3450at

Wiele osób zastanawia się, po co piłkarzom osoby, które gotują tylko dla nich? Czy bramkarz lub obrońca, jak każdy inny człowiek, nie mogą pójść do restauracji i zamówić porządnego kotleta z ziemniakami? Okazuje się, że nie.

- Od sportowców wymaga się przede wszystkim wyników. Żeby je osiągnąć nad odpowiednią formą sportowców czuwa cały sztab osób jak: trener, lekarz, masażysta, rehabilitant, a także dietetyk i często kucharz. Odpowiednia dieta ma znaczący wpływ na formę i kondycję sportowców, która musi być też dobrana do uprawianej dyscypliny – innego sposobu żywienia i bilansowania wydatków energetycznych potrzebuje kulturysta, lekkoatleta, czy piłkarz. Dodatkowo w grupie sportowców uprawiających tę sama dyscyplinę menu będzie indywidualnie dobrane do aktualnego stanu zdrowia, np. po przebytej kontuzji sportowiec powinien spożywać produkty zawierające znaczną ilości kolagenu – mówi Robert Joachimiak-Szpinda, szef kuchni Velaves Spa & Resort.

Musi być lekko

Dania dla zawodników są specjalnie komponowane. Różnią się nawet zależnie od pory dnia i zaplanowanych rozgrywek. Dieta zawodników bogata jest w wartościowe białko. Tomasz Leśniak, kucharz reprezentacji Polski na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej zdradza, co składa się na menu naszej reprezentacji. Jak mówi , „bardzo ważny jest dobór składników, z których są przygotowywane posiłki i to, jak te posiłki są przyrządzane. Na przykład pierś z kurczaka musi być gotowana, grillowana lub delikatnie pieczona. Ważne jest również, aby menu było bardzo bogate w warzywa i świeże produkty. Na obiad i na kolacje podajemy zazwyczaj jeden rodzaj zupy, dwa rodzaje mięsa – drób, cielęcinę, wołowinę lub jagnięcinę – i dwa rodzaje gotowanych, grillowanych lub pieczonych ryb. Zawsze są dwa rodzaje makaronu oraz dodatki w postaci ryżu lub kaszy oraz warzyw i oczywiście sosy do makaronu – neapolitana lub bolognese. Zawsze przygotowujmy również duży bar sałatkowy, z dużą ilością świeżych sałat, surówek, a także chude wędliny i
sery, w zależności od pory dnia”. Przed meczem natomiast posiłek zawsze jest lżejszy. „W dniu meczowym posiłek jest trochę ograniczany. Bazujemy na bardzo lekkich potrawach już od śniadania” – zdradza kucharz naszej reprezentacji.

Piłkarze z Polski od kilkunastu lat przestawiają się na dietę, stosowaną od dłuższego czasu w krajach zachodnich. Nie ma mowy o schabowym z kapustą czy golonce. Nawyki żywieniowe piłkarzy zmieniają się zdecydowanie. Tomasz Leśniak, twierdzi że jeszcze sześć lat temu, kiedy zaczynał pracę dla reprezentacji było na przykład mniej ryb, a częściej wybierano mięso. Teraz jest pół na pół, a czasem nawet przewaga ryb.

d3450at

Portugalska niespodzianka

- Jako szef kuchni, miałem przyjemność kilkukrotnie gościć mistrzów świata w kulturystyce, zawodników MMA, a nawet męską reprezentację Polski w piłce ręcznej. Menu było odpowiednio skomponowane według wskazówek trenera i lekarza reprezentacji. W zespole reprezentacji piłkarskich, które rozegrają mecze w Polsce podczas EURO 2012 ważną rolę odgrywają kucharze, którzy dokładnie wiedzą, jakie dania przygotowywać dla piłkarzy w tym okresie, znając ich potrzeby i upodobania. Bardzo często za drużyną przyjeżdża transport produktów kuchni narodowej, których nie może zabraknąć w codziennej diecie – tłumaczy Robert Joachimiak-Szpinda.
Kilka dni przed rozpoczęciem rozgrywek, kucharz portugalskiej drużyny lustrował polskie stragany z warzywami, poszukując najlepszych okazów. Przyznał, że każdego zaopatruje kuchnię w 3- 4 kg każdego z warzyw. Portugalscy piłkarze mogą też liczyć na niespodziankę. Kucharz ich reprezentacji znalazł na targu kalarepę, której w swoim kraju niebyt często używa. Zresztą nie zawsze dla swych podopiecznych gotuje sam.

- W krajach o zbliżonych zwyczajach kulinarnych, kucharz reprezentacji udziela szefowi kuchni hotelu jedynie wskazówek, a następnie kontroluje przebieg przygotowywania posiłków – dodaje Robert Joachimiak-Szpinda.

Nasze specjały

Polscy piłkarze jedzą tak naprawdę to samo, co ich rywale z innych krajów. Włosi, Hiszpanie, Niemcy, a nawet Rosjanie także stosują dietę bogatą w makarony i lekkie potrawy z mięs i ryb. I, oczywiście, mnóstwo owoców i warzyw.

A czy na Euro nasi goście z innych reprezentacji będą mogli pozwolić sobie na skosztowanie polskich, tradycyjnych potraw, czy też wyjadą z naszego kraju bez ich poznania?

d3450at

- W czasie dłuższych przerw między meczami menu piłkarzy będzie okraszane przysmakami z kuchni domowych - mówi Robert Sowa, były kucharz reprezentacji Polski. - Włosi pewnie sobie przyrządzą jakieś ravioli, lazanię. Nie przypuszczam, aby Francuzi pozwolili sobie na foie gras, czyli pasztet z gęsich wątróbek, ale na kurczaka duszonego w czerwonym winie - jak najbardziej tak. Szansy dla nas upatruję natomiast w pochwaleniu się naszymi znakomitymi produktami spożywczymi. Nie przypuszczam, aby na przykład Niemcy przywozili je do nas, tym bardziej że nasza gospodarka rolna może być powodem do dumy. Jako jedni z nielicznych wciąż produkujemy metodami naturalnymi. Uważam, że mistrzostwa będą dla nas idealną okazją, aby „przemycać”, „podkładać”, proponować jak najwięcej naszych znakomitych produktów i pokazać, że naprawdę są dobre.

ml/AD/mmch

d3450at
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3450at
Więcej tematów