Trwa ładowanie...

Kuchnia śląska. Czym się charakteryzuje?

Kuchnia śląska - wielu z nas o niej słyszało, ale nie każdy tak naprawdę wie, czym się charakteryzuje. Dzisiaj postaram się przybliżyć wam ten temat, opowiedzieć nieco o jej początkach oraz przedstawić przepis na pyszne danie z tych terenów. Jesteście gotowi?

Kuchnia śląska. Czym się charakteryzuje?Źródło: Archiwum prywatne
d21x3o7
d21x3o7

Górny Śląsk - kulinarny mix z różnych państw

Jeśli chodzi o kuchnię z rejonu Górnego Śląska, to trzeba wiedzieć, że przez lata czerpała ona z wpływów innych krajów. O jakich mowa? Oczywiście o Słowacji, Czechach, Austrii i Niemczech. To właśnie dzięki temu potrawy rodem ze Śląska są bardzo różnorodne. No dobrze, ale jaka właściwie jest kuchnia śląska? Można ją określić jako ciężką i konkretną. Niektórzy określają ją nawet "chłopską", ponieważ daniami z tego rejonu nie sposób nie najeść się do syta. Opiera się ona na różnego rodzaju mięsiwach, ziemniakach oraz sosach. Dlaczego akurat tak to wygląda? Fakt ten wiąże się przede wszystkim z tym, że górnicy z tych terenów potrzebowali wysokokalorycznych potraw dzięki którym mieli siłę na ciężką pracę.

Do przygotowywania posiłków wykorzystywano przede wszystkim własne produkty

Na Śląsku najważniejszym z posiłków był obiad. Oczywiście to danie, które jedli mężczyźni zaraz po powrocie z pracy. Przygotowywały go kobiety, których zadaniem było - ogólnie rzecz biorąc- dbanie o ognisko domowe. Do podstawowych produktów obiadowych zaliczano mięso, kapustę, ziemniaki i chleb. Nie mogło się obyć bez zupy. Tutaj najczęstszymi były: grochówka, kartoflanka albo kapuśniak z żeberkami - prawdziwy rarytas! Składniki, z jakich przygotowywano poszczególne dania, uzależniano od konkretnego gospodarstwa, uprawy oraz oczywiście pory roku. Latem zajadano się różnego rodzaju owocami, wiosną stawiano na młode ziemniaki i warzywa. Na początku mięso i miód były drogimi, rzadziej dostępnymi produktami. Z czasem się to zmieniło.

Na stołach zaczęły gościć karminadle oraz karbinadle, czyli kotlety mielone z mięsa wołowo-wieprzowego, a także z królika. Do tego golonka z grochem i kapustą oraz żeberka. Kotlety i rolady serwowano z ciapkapustą, czyli ziemniakami wymieszanymi z ugotowaną kapustą kiszoną. Obecnie wciąż jest to bardzo popularny dodatek do dań - na Śląsku i nie tylko!

Zobacz też: Jola Caputa i jej przepisy na potrawy z resztek

Z czasem popularne stały się też potrawy z podrobów. Na początku chodziło o niską cenę, jednak później przekonano się także co do ich walorów smakowych oraz prozdrowotnych. Płucka, wątroba, flaki, nerki albo serca – to tylko niektóre z produktów. Receptur na podroby było bardzo dużo, jednak najczęściej serwowano je z dodatkiem różnego rodzaju aromatycznych i gęstych sosów.

d21x3o7

Współcześnie kuchnia śląska nieco się zmieniła, ale wciąż sięga do korzeni!

Obecnie kuchnia śląska wygląda nieco inaczej – ma to związek przede wszystkim z tym, że wiele potraw ma już bardziej globalny charakter. Przykładowo: w każdym zakątku Polski zetkniemy się z burgerownią. Na Śląsku wciąż istnieje jednak wiele restauracji, które oferują typowe, śląskie dania. Są one także bardzo popularne w gospodarstwach domowych. Naprawdę warto odwiedzić oryginalną restaurację tego regionu albo też samodzielnie przygotować posiłek z kuchni śląskiej.

Dzisiaj chciałabym podzielić się z wami przepisem na przepyszny deser. Poniżej znajdziecie niezbędne produkty oraz wskazówki dotyczące przygotowania bomby z hawerfloków. Tłumacząc ze śląskiego "na nasze" to kulki z płatków owsianych.

Składniki:

  • 200 g masła
  • 2 szklanki cukru trzcinowego
  • 16 łyżek mleka
  • 4 łyżki kakao
  • 1 łyżka rumu
  • 3 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
  • płatki migdałów do obtoczenia

Przygotowanie: masło wrzucić do garnka. Gdy się roztopi, wsypać cukier. Wlać mleko. Wsypać kakao i wymieszać. Dodać rum. Wsypać płatki – tyle, by powstała gęsta masa. Odstawić do wystudzenia.

Płatki migdałowe posiekać. Z masy uformować kulki wielkości orzecha włoskiego (dłonie moczyć w wodzie). Obtoczyć w migdałach i ułożyć na papierze do pieczenia. Schłodzić w lodówce.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj