Trwa ładowanie...

Kuchnia orientalna. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto na nią stawiać?

Jeśli chodzi o kuchnie azjatyckie, to mają one kilka cech wspólnych. Większość potraw powstaje na bazie ryżu, mięsa oraz różnego rodzaju ryb. Są one słodko-kwaśne, a w ciągu ostatnich lat stały się bardzo popularne na całym świecie. Można się nimi uraczyć także w Polsce w niektórych restauracjach albo też... przygotować je samodzielnie!

Kuchnia orientalna. Czym się charakteryzuje i dlaczego warto na nią stawiać?Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne
dk65ai2
dk65ai2

Istnieje powód, dla którego dania są słodko-kwaśne

Jeśli chodzi o kuchnie orientalne, to najczęściej serwowanymi daniami są te słodko-kwaśne. Ludzie wierzą bowiem, że kwaśne potrawy sprawiają, że człowiek jest szczęśliwy, zaś słodkie przywracać mają utraconą energię życiową. Oczywiście wybór smaków jest znacznie większy. Kuchnia chińska, oraz dalekowschodnia w ogóle, jest niezwykle zróżnicowana.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Popularne są na przykład potrawy smażone w wokach (stir-fries). Z kolei z prowincji syczuańskiej pochodzą bardzo ostre dania (hot-pot). Uwierzcie mi, że są one jednak piekielnie pikantne i czasami z ich zjedzeniem trudności mają nawet ci, którzy są miłośnikami ostrych potraw. Mówiąc o kuchni orientalnej nie można zapomnieć o pochodzących z Pekinu gotowanych pierożkach na parze. Mowa oczywiście o dim-sum! Na pewno kojarzycie je także z chińskich restauracji, które znajdują się w Polsce.

Moc owoców morza w różnych postaciach

Kuchnia orientalna to także owoce morza! Gratka dla tych, którzy uwielbiają ryby, krewetki, kalmary i inne rozmaitości. Najbardziej powszechne są one w nadmorskich prowincjach Shandog oraz Zhejiang. Jak można się domyślać, przyrządzane są na wiele różnych sposobów. Bardzo często smaży się je na głębokim oleju, ale także przyrządza na parze albo na grillu. Wszystko w zależności od rodzaju potrawy oraz prowincji. Owoce morza dodawane są też do ryżu albo makaronu ryżowego.

dk65ai2

Zobacz też: Smażone warzywa. Azjatycki przysmak krok po kroku

Przyprawy, przyprawy i jeszcze raz przyprawy

Każda kuchnia może “pochwalić się” charakterystycznymi przyprawami. Tak też jest oczywiście w przypadku tej orientalnej. Nie zdziwi was na pewno fakt, że większość z nich to kombinacje smaków: słodkiego, kwaśnego, słonego, gorzkiego oraz pikantnego. No dobrze, ale o czym dokładnie mowa? Sos sojowy oraz ostrygowy – to obowiązkowe pozycje kuchni orientalnej, którymi można “ulepszać smak” większości dań. Do tego trawa cytrynowa, chili, imbir oraz ocet ryżowy. Niemal wszystkie przyprawy oraz sosy bez trudu znajdziecie w polskich sklepach.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Jeśli macie ochotę na odrobinę orientu, to polecam wam przepyszną zupę, którą przygotujcie w domu samodzielnie. Na pewno zaskoczycie nią wszystkich, a nawet samych siebie. Warto spróbować!

dk65ai2

Zupa orientalna

Niezbędne składniki:
● 300 g polędwiczki wieprzowej
● 2 pory
● 1 łyżka posiekanego imbiru
● 1 łyżka oleju arachidowego
● 2 pomidory
● 2 łyżki sosu rybnego
● 1 łyżka sosu sojowego
● 1½ l wywaru jarzynowego lub drobiowego
● 2 liście laurowe
● 2 łyżki soku z limonki
● papryczka chili

fot. Grzegorz Kozakiewicz Archiwum prywatne
fot. Grzegorz Kozakiewicz Źródło: Archiwum prywatne

Do podania:
● 1 szklanka kiełków fasoli mung
● makaron ryżowy
● świeża kolendra

Przygotowanie: mięso pokroić w cienkie paski. Pory w zapałkę. Imbir posiekać. W garnku rozgrzać olej. Wrzucić i obsmażyć wieprzowinę. Dodać pory oraz imbir. Wymieszać i lekko przesmażyć. Dodać pomidory (obrane ze skórki i pokrojone – sam miąższ). Przyprawić sosem rybnym oraz sojowym. Wlać rosół. Wrzucić liście laurowe. Gotować tak długo, aż mięso zmięknie. Zakwasić sokiem z limonki. Wrzucić papryczkę chili (wcześniej usunąć pestki, posiekać lub pokroić w plastry). Podawać w miseczkach - z orientalnym makaronem, kiełkami oraz kolendrą.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dk65ai2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk65ai2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj