Jak zrobić gulasz? Przepis na gulasz krok po kroku
Gulasz to pożywna potrawa, którą zazwyczaj przygotowuje się z mięsa oraz różnych dodatków. Pyszny gulasz można przygotować również w wersji wegańskiej albo do mięsa dodać warzywa, na przykład paprykę albo pieczarki. Z czego można przygotowywać gulasz? Co warto do niego dodać i jak przygotować gulasz krok po kroku?
Czy istnieje jedyna, najlepsza receptura na gulasz? Przekonajmy cię, że tak! Nasz przepis na gulasz jest niezwykle prosty i łatwy w wykonaniu.
Jak zrobić gulasz – z czego można zrobić gulasz?
Najczęściej gulasz przygotowuje się z mięsa wieprzowego, na przykład z karkówki, łopatki albo, jeśli gulasz ma być bardziej chudy – z szynki wieprzowej. Smaczny będzie gulasz z mięsa wołowego, jednak wołowina wymaga znacznie dłuższego gotowania. Do zrobienia gulaszu nadają się nawet podroby, na przykład serca albo żołądki. Poza tym, coraz częściej przygotowuje się gulasz wegetariański albo wegański. Można go zrobić na przykład z soi, ciecierzycy, dyni albo batatów.
Jak zrobić gulasz – co oprócz mięsa jest potrzebne?
Podstawowym składnikiem gulaszu jest mięso, jednak, żeby sos był smaczny warto zadbać również o inne składniki. Co oprócz mięsa jest potrzebne do zrobienia gulaszu?
• Sól,
• Pieprz,
• Liść laurowy,
• Majeranek,
• Opcjonalnie inne przyprawy: papryka słodka, papryka ostra, papryka wędzona,
• Tłuszcz (smalec albo olej),
• Mąka pszenna,
• Koncentrat albo passata pomidorowa.
Jak zrobić gulasz – o czym pamiętać podczas gotowania gulaszu?
Żeby gulasz był pyszny i aromatyczny należy przestrzegać kilku zasad. Co robić, a czego unikać, żeby przygotować idealny mięsny sos?
• Podsmażając cebulę trzeba pilnować, żeby się jedynie zeszkliła, ale nie przypaliła - przypalona cebula staje się gorzka i popsuje smak sosu,
• Mięso najlepiej obsmażać stopniowo, jednorazowo dając na patelnię jedynie po kilka kawałków, żeby mięso ładnie się podsmażyło, a nie zaczęło dusić,
• Gulasz najlepiej przygotowywać na głębokiej patelni albo obsmażyć mięso na patelni, a później przełożyć całość do garnka,
• Zamiast dodawać rozrobioną w wodzie mąkę, można przygotować zasmażkę i dodać ją do sosu pod koniec gotowania,
• Sos gulaszowy można zrobić bez koncentratu pomidorowego, ale z sosem własnym albo ciemnym sosem zrobionym na zasmażce.
W podstawowej wersji do gulaszu dodaje się przede wszystkim cebulę, która podczas gotowania rozpada się i nadaje mięsnemu sosowi wyjątkowego aromatu. Zamiast cebuli albo dodatkowo można dorzucić pora. Do sosu warto dodać również czosnek. Dobrym dodatkiem do mięsnego gulaszu są warzywa, takie jak marchewka, korzeń pietruszki, seler, papryka czy pieczarki. Bez względu na to, jakie warzywa dodajemy do gulaszu, należy je najpierw dokładnie umyć i pokroić na mniejsze kawałki. Jeżeli dodajemy warzywa korzeniowe, przed krojeniem trzeba je obrać. Warzywa korzeniowe dodaje się do sosu na początku gotowania, żeby były miękkie i delikatne, natomiast pieczarki i paprykę, można dodać dopiero wtedy, gdy mięso będzie prawie gotowe. Wszystkie warzywa można uprzednio podsmażyć na tłuszczu, by wydobyć z nich głębię smaku.
Jak zrobić gulasz – jak przygotować smaczny gulasz krok po kroku?
Niezależnie od tego, z jakich składników przygotowuje się gulasz, sposób przygotowania jest podobny. Jakie są podstawowe kroki przygotowywania gulaszu?
1. Umyć i osuszyć mięso ręcznikiem papierowym,
2. Pokroić mięso na równe kawałki (najlepiej kostki),
3. Pokroić cebulę na małe kawałki,
4. Na patelni rozgrzać tłuszcz, dodać cebulę i zeszklić ją,
5. Do cebuli dodać czosnek i chwilę podsmażać,
6. Cebulę i czosnek odłożyć na osobny talerz,
7. Na patelni, na której podsmażało się cebulę i czosnek obsmażyć kawałki mięsa,
8. Gdy mięso się obsmaży dodać cebulę z czosnkiem, pora i warzywa korzeniowe,
9. Zalać całość wodą i przykryć, dusić przez około 15-20 minut czasami mieszając,
10. Dodać przyprawy i koncentrat pomidorowy, dusić aż mięso będzie miękkie,
11. Rozrobić mąkę w odrobinie zimnej wody i dodać do gulaszu,
12. Zagotować i gotować jeszcze chwilę, regularnie mieszając, żeby sos się nie przypalił.
Gulasz można podawać z różnymi dodatkami, na przykład ziemniakami, kaszą, makaronem, kluskami śląskimi, plackami ziemniaczanymi albo świeżym pieczywem. Do mięsnego sosu idealnie pasują ogórki kiszone, surówka z buraczków albo ze świeżej kapusty.