Trwa ładowanie...

Jak wypłukać kofeinę z organizmu?

Zawarta w kawie kofeina pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia oraz znosi zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jednak jej przedawkowanie może się źle skończyć dla naszego organizmu. Jak przyspieszyć usuwanie kofeiny?

Jak wypłukać kofeinę z organizmu?Źródło: Getty Images
d2y4u9a
d2y4u9a

Kofeina - przedawkowanie

W zależności od gatunku użytej kawy i sposobu zaparzenia zawartość kofeiny w jednej filiżance waha się znacznie. Najmocniejsze jest espresso: w małej filiżance (25-50 ml) jest ok. 50- 60 mg kofeiny, w filiżance kawy z ekspresu (125 ml) 80-100 mg, zaś kawa rozpuszczalna (125 ml) zawiera 70-95 mg.

Skutki uboczne związane z nadmiarem kofeiny to podrażnione jelita, palpitacje serca, poirytowanie, bezsenność. Z powodu bardzo dużej zawartości kofeiny, kawy nie powinny pić osoby borykające się z nadciśnieniem lub arytmią serca.

Spożycie kawy powinni ograniczyć również ludzie mający problemy z żołądkiem lub dwunastnicą. Nie poleca się jej także osobom z zaburzeniami psychicznymi emocjonalnymi, ponieważ może ona wpłynąć na obniżenie ich nastroju.

5 niezdrowych faktów o kawie

Nadmierne spożycie kawy może doprowadzić do osteoporozy, ponieważ zwiększa ona wydalanie wapnia z organizmu. Osoby mające dietę ubogą w wapń są szczególnie narażone na złamania kości wskutek obniżenia ich twardości. Miłośnicy kawy powinni uzupełniać poziom wapnia np. pijąc mleko. Znacząco obniża też możliwość wchłaniania magnezu o ok. 50-80 proc.

d2y4u9a

Maksymalna ilość to cztery- pięć filiżanek dziennie. Ważne, by nie przekraczać 650 mg.

Usuwanie kofeiny z organizmu

Tempo usuwania kofeiny z organizmu zależy od wielu czynników. Jest szybsze o ok. 20-30 proc. u kobiet niż u mężczyzn, natomiast u pań używających hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest dwukrotnie wolniejsze.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Czas ten wydłuża się jeszcze u kobiet w ciąży począwszy od trzeciego trymestru. Także z tego względu kobiety ciężarne nie powinny w ogóle pić kawy. Usuwanie kofeiny z krwi przebiega szczególnie wolno u osób ze schorzeniami wątroby, ten organ jest bowiem odpowiedzialny za zmetabolizowanie kawy w organizmie. Interesujący jest fakt, że najszybciej proces usuwania kofeiny przebiega u palaczy - trwa tylko ok. 3 godzin.

d2y4u9a

Jak wypłukać kofeinę z organizmu?

Nie ma skutecznego sposobu na wypłukanie kofeiny z organizmu. Jeśli zdarzy nam się przesadzić z kawą czy napojami energetyzującymi i zauważymy dolegliwości takie jak drżenie rąk i przyspieszenie bicia serca, powinniśmy jak najszybciej odstawić kofeinę. Warto wówczas zwiększyć spożycie wody.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y4u9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4u9a
Więcej tematów