Trwa ładowanie...

Jak wypłukać kofeinę z organizmu?

Zawarta w kawie kofeina pobudza organizm, zwiększa sprawność myślenia oraz znosi zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jednak jej przedawkowanie może się źle skończyć dla naszego organizmu. Jak przyspieszyć usuwanie kofeiny?
Share
Skutki nadmiernego spożycia kofeiny mogą być nieprzyjemne
Skutki nadmiernego spożycia kofeiny mogą być nieprzyjemneŹródło: Getty Images
d2hq5m3

Kofeina - przedawkowanie

W zależności od gatunku użytej kawy i sposobu zaparzenia zawartość kofeiny w jednej filiżance waha się znacznie. Najmocniejsze jest espresso: w małej filiżance (25-50 ml) jest ok. 50- 60 mg kofeiny, w filiżance kawy z ekspresu (125 ml) 80-100 mg, zaś kawa rozpuszczalna (125 ml) zawiera 70-95 mg.

Skutki uboczne związane z nadmiarem kofeiny to podrażnione jelita, palpitacje serca, poirytowanie, bezsenność. Z powodu bardzo dużej zawartości kofeiny, kawy nie powinny pić osoby borykające się z nadciśnieniem lub arytmią serca.

d2hq5m3

Spożycie kawy powinni ograniczyć również ludzie mający problemy z żołądkiem lub dwunastnicą. Nie poleca się jej także osobom z zaburzeniami psychicznymi emocjonalnymi, ponieważ może ona wpłynąć na obniżenie ich nastroju.

5 niezdrowych faktów o kawie

Nadmierne spożycie kawy może doprowadzić do osteoporozy, ponieważ zwiększa ona wydalanie wapnia z organizmu. Osoby mające dietę ubogą w wapń są szczególnie narażone na złamania kości wskutek obniżenia ich twardości. Miłośnicy kawy powinni uzupełniać poziom wapnia np. pijąc mleko. Znacząco obniża też możliwość wchłaniania magnezu o ok. 50-80 proc.

d2hq5m3

Maksymalna ilość to cztery- pięć filiżanek dziennie. Ważne, by nie przekraczać 650 mg.

Usuwanie kofeiny z organizmu

Tempo usuwania kofeiny z organizmu zależy od wielu czynników. Jest szybsze o ok. 20-30 proc. u kobiet niż u mężczyzn, natomiast u pań używających hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest dwukrotnie wolniejsze.

  Getty Images
Źródło: Getty Images

Czas ten wydłuża się jeszcze u kobiet w ciąży począwszy od trzeciego trymestru. Także z tego względu kobiety ciężarne nie powinny w ogóle pić kawy. Usuwanie kofeiny z krwi przebiega szczególnie wolno u osób ze schorzeniami wątroby, ten organ jest bowiem odpowiedzialny za zmetabolizowanie kawy w organizmie. Interesujący jest fakt, że najszybciej proces usuwania kofeiny przebiega u palaczy - trwa tylko ok. 3 godzin.

d2hq5m3

Jak wypłukać kofeinę z organizmu?

Nie ma skutecznego sposobu na wypłukanie kofeiny z organizmu. Jeśli zdarzy nam się przesadzić z kawą czy napojami energetyzującymi i zauważymy dolegliwości takie jak drżenie rąk i przyspieszenie bicia serca, powinniśmy jak najszybciej odstawić kofeinę. Warto wówczas zwiększyć spożycie wody.

Zobacz też:
6 pomysłów na kawowe desery
Czy kawa latte jest zdrowa?
Rozpuszczalna kawa z saszetki – czy wiesz, co pijesz?
Cztery sposoby na lepszy smak kawy – bez cukru!

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hq5m3

Podziel się opinią

Share
d2hq5m3
d2hq5m3
Więcej tematów