Grzyby w roli głównej. Pochwal się swoimi grzybowymi pysznościami
Sezon grzybowy trwa w najlepsze. Kiedy już wrócicie z grzybobrania z koszami pełnymi maślaków, podgrzybków i prawdziwków, część oczywiście warto ususzyć, można je także ukisić czy zamarynować, ale z reszty przygotujcie coś naprawdę pysznego, a potem zróbcie zdjęcie i pochwalcie się swoimi grzybowymi pysznościami. Fotografie wraz z przepisem i trikami na przygotowanie grzybów przesyłajcie na adres dziejesie@wp.pl do 17.09.2017 r., a my zrobimy z nich galerię, żeby pokazać, jakie smakowite cuda można przygotować z darów polskich lasów.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Smak i aromat dobrze przygotowanych grzybków nie ma sobie równych. Stanowią podstawę wielu pysznych potraw i są niezastąpionym dodatkiem do tradycyjnych potraw kuchni polskiej: bigosu, pierogów z kapustą czy barszczu. Jeszcze w lesie dokładnie je przeglądamy, wyrzucamy robaczywe i zepsute, następnie czyścimy z igliwia i liści oraz odcinamy zanieczyszczone ziemią dolne części trzonów.
Po powrocie z grzybobrania możemy przystąpić do właściwego czyszczenia. Najlepiej użyć niewielkiego nożyka do obierania warzyw. Z niektórych grzybów, np. maślaków czy starszych borowików, lepiej zdjąć skórkę. Od kapeluszy odcinamy trzony, które można wykorzystać do zup, sosów i zapiekanek. A młode, drobne grzybki z małymi kapeluszami przeznaczamy w całości do smażenia, duszenia i marynowania. Pamiętaj, że przed obróbką niektórych gatunków nie powinno się ich myć w wodzie, ponieważ ich budowa sprawia, że pochłaniają sporo wody. Dlatego wystarczy je dokładnie oczyścić z piachu wilgotną ściereczką
Zobacz wideo: Wielkie grzybobranie Polaków. Zdjęcia czytelników WP
Aby z grzybów wydobyć podczas duszenia pełnię smaku i aromatu, wystarczy dodać do nich kilka przypraw: liść laurowy, ziele angielskie, rozmaryn czy tymianek. Jednak należy być ostrożnym z ilością dodatków, by nie przytłoczyć nimi darów lasu – to one powinny grać pierwsze skrzypce.
Najprościej i chyba najsmaczniej grzyby można przyrządzić na patelni. Aby smażone dary lasu smakowały jak najlepiej, najpierw należy je przyprawić, a następnie usmażyć na oliwie lub masełku. W przypadku smażenia grzybów warto wiedzieć, że przyrządzając np. prawdziwki, możemy dodać swoje ulubione przyprawy, ale kanie najlepiej smakują tylko z solą i pieprzem.
Z dodatkiem leśnych grzybów można przygotować także pyszny pasztet drobiowy. Oto nasz przepis.
Składniki:
- 80 dag mięsa drobiowego,
- 50 dag leśnych grzybów,
- 2 cebule,
- 2 jajka,
- szklanka kaszy manny,
- ¾ szklanki bułki tartej,
- 3 łyżki śmietany,
- łyżeczka estragonu,
- sól i pieprz do smaku,
- liść laurowy,
- 3 kulki ziela angielskiego,
- masło do wysmarowania formy do pieczenia.
Przygotowanie: mięso z kurczaka umyj, osusz, pokrój w kosteczkę, dopraw do smaku solą oraz pieprzem i podsmaż na oleju z jedną poszatkowaną cebulą. Grzyby oczyść, w razie potrzeby obierz, pokrój w kostkę i duś je na odrobinie oleju i masła z dodatkiem cebuli. Kiedy mięso i grzybki będą gotowe, przepuść je przez maszynkę do mielenia mięsa lub rozdrobnij przy pomocy blendera. Dodaj jajka i wszystko wymieszaj. Bułkę tartą i kaszę mannę wymieszaj ze śmietaną i odstaw na 3 minuty, by bułka zmiękła, a następnie dodaj mieszankę do pasztetu. Wszystko dokładnie wymieszaj i w razie potrzeby dopraw do smaku, dodaj estragon. Masę przełóż do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą formy do pieczenia i piecz przez ok. 60 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
A jakie są wasze sposoby na grzybki? Koniecznie wyślijcie je wraz z przepisem i zdjęciem na adres dziejesie@wp.pl. Pochwalcie się swoimi grzybowymi pomysłami.
Przesyłając zdjęcie lub filmik na adres dziejesie@wp.pl potwierdzasz, że jesteś jego autorem i zgadzasz się na jego wykorzystanie na portalu Wirtualna Polska, naszych profilach na Facebooku i Instagramie oraz w Telewizji WP, jak również, że wszystkie osoby utrwalone w tych materiałach wyraziły zgodę na takie wykorzystanie.
Zobacz także wideo: Grzybobranie - polski sport narodowy
Telewizję WP można oglądać w sieciach telewizji naziemnej i kablowych! UPC: kanał 158 lub 116. VECTRA: kanał 194. TOYA: kanał 17. INEA: kanał 28. NETIA: kanał 29.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.