Trwa ładowanie...

Domowe ogórki małosolne krok po kroku

Prawdziwi miłośnicy ogórków małosolnych z utęsknieniem czekają cały rok na sezon ogórkowy, by przez kilka tygodni móc delektować się ich smakiem. Później zostają nam już tylko kiszone. Małosolne ogórki są nie tylko smaczne, ale także niskokaloryczne i bardzo zdrowe.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Domowe ogórki małosolne krok po krokuŹródło: 123RF.COM
d2hhaum
d2hhaum

W zasadzie przygotowuje się je dokładnie tak, jak kiszone, jedynie czas oczekiwania na nie jest zdecydowanie krótszy. Czasem już po dwóch dniach możemy cieszyć się smakiem ogórków małosolnych. Dla niecierpliwych smakoszy mamy dobrą wiadomość. Jeżeli zalejesz świeże ogórki gorącą wodą z solą, to już kolejnego dnia będą gotowe i smaczne. Wysoka temperatura solanki przyśpiesza cały proces kiszenia.
Jakie ogórki wybrać? Najlepiej twarde, gruntowe, takie o długości ok. 10 cm – wtedy mamy pewność, że nie zostały zerwane ani za wcześnie, ani za późno. Wybór odpowiednich okazów to pierwszy krok do smacznej przekąski.
Nasze babcie kisiły ogórki w kamionkowych garach, ale duży słój lub kilka mniejszych, np. litrowych, także będą odpowiednie.

Przepis na ogórki małosolne

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych,
  • 2 l przegotowanej i lekko ostudzonej wody,
  • 2 łyżki soli kamiennej lub morskiej,
  • główka czosnku,
  • korzeń chrzanu (3 cm wystarczy),
  • pęczek kopru,
  • opcjonalnie listki czarnej porzeczki.

Przygotowanie:
Ogórki umyj pod bieżącą, zimną wodą i usuń szypułki. Na dnie słoika ułóż koper, ząbki czosnku, obrany korzeń chrzanu i ewentualnie dwa listki z krzaka czarnej porzeczki. Teraz ułóż ogórki dość ciasno w słoju. Sól rozpuść w gorącej wodzie i zalej nią ogórki, tak, by wszystkie znalazły się pod jej powierzchnią. Połóż na wierzchu talerzyk, by ogórki nie wypłynęły na powierzchnię. I to wszystko. Teraz wystarczy poczekać dzień lub dwa i zajadać ze smakiem. Z dnia na dzień ogórki będą coraz bardziej ukiszone.
Zobacz także wideo: Jak myć warzywa i owoce? Sprawdź, jak to robić, aby spożywać produkty bez zanieczyszczeń

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj