Dodatki do żywności - lista związków E
Ulepszanie żywności chemicznymi dodatkami nie jest żadną tajemnicą. Od dawna wiadomo, że producenci starają się na różne sposoby zwiększyć jakość swoich wyrobów za pomocą różnych syntetycznych substancji. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie chemiczne związki trafiają do naszego żołądka. Wśród licznych dodatków nie brakuje bowiem takich, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.
Lista chemicznych dodatków do żywności jest niezwykle długa W gronie syntetycznych ulepszaczy artykułów spożywczych znaleźć można zarówno substancje nieszkodliwe, jak i te, co do których istnieje spore podejrzenie o wywoływaniu różnych niepożądanych działań. Chcesz wiedzieć, jakie związki E powinno się omijać szerokim łukiem?
Jakie dodatki znajdziemy na liście E?
Każdy znajdujący się na liście E związek chemiczny oznaczony jest specjalnym kodem. Zakresy numerów dzielą substancje ze względu na ich główne przeznaczenie. Obecnie wyróżnia się:
• E100-199 barwniki
• E200-299 konserwanty
• E300-399 przeciwutleniacze i regulatory kwasowości
• E400-499 emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp.
• E500-599 środki pomocnicze
• E600-699 wzmacniacze smaku
• E900-999 środki słodzące, nabłyszczające i inne
• E1000-1999 stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne
Czym jest lista związków E?
Wszystkie związki E, jakie znajdziemy w składach opakowań poszczególnych produktów spożywczych, zostały dopuszczone do użycia przez wyspecjalizowane instytucje Unii Europejskiej. Aby dana substancja mogła zostać wykorzystana przez producentów żywności do polepszenia jakości wyrobu, musi wcześniej znaleźć się na specjalnej liście związków E, którą ustala Komitet Naukowy technologii Żywności.
Jakie warunki musi spełnić związek chemiczny, aby został wpisany na listę dodatków E? Są trzy warunki, których spełnienie jest obligatoryjne do tego, aby dana substancja została dopuszczona do użycia w przemyśle spożywczym. Po pierwsze - musi wystąpić technologiczne uzasadnienie wykorzystania danego związku, po drugie – substancja nie może wprowadzać konsumentów w błąd, po trzecie – przeprowadzone badania jednoznacznie wykazały, że związek chemiczny nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Najbardziej kontrowersyjny jest oczywiście ostatni wymóg – wedle wielu badań i hipotez liczna grupa dopuszczonych do obiegu dodatków chemicznych wykazuje szkodliwe działanie dla organizmu człowieka. Tym bardziej warto dokładnie zapoznać się z właściwościami poszczególnych związków i poznać ewentualne konsekwencje ich spożycia.
Wojciech Chentkiewicz