Dieta na piękną skórę, która pozwoli na dłużej zachować opaleniznę
Jeśli opalamy się w odpowiedzialny sposób, zyskujemy nie tylko ładny kolor naszej skóry, ale również lepsze samopoczucie. Czasem poświęcamy na osiągnięcie odpowiedniego efektu całe wakacje i szkoda byłoby ten wysiłek zmarnować. Jak powinna wyglądać dieta, która umożliwi nam jak najdłuższe zachowanie opalenizny po lecie?
Okazuje się, że odpowiednio zbilansowane posiłki powinny zawierać jak najwięcej produktów zawierających prowitaminę A (beta-karoten), witaminę C, witaminę E i kwasy omega-3. Trudno te wszystkie składniki znaleźć w jednym produkcie, dlatego też codzienna dieta musi być różnorodna.
Beta-karoten w diecie
Prowitamina A to najważniejszy element w utrzymaniu zdrowej opalenizny. Znajdziemy ją w pomarańczowych i czerwonych owocach i warzywach, ale nie tylko. Najwięcej beta-karotenu zawierają: marchew, buraki, dynia, pomidory czy czerwona papryka. Jednak także zielone warzywa są dobrym źródłem prowitaminy A. Duże jej ilości zawierają szpinak i jarmuż, zielone warzywa liściaste, które powinny jak najczęściej znaleźć się na naszych talerzach. Jest jej także sporo w sałacie i awokado. Z owoców warto wymienić morele (zarówno świeże, jak i suszone), brzoskwinie wiśnie i śliwki. Najlepiej jeść je na surowo, ale przetwory z owoców także pomogą nam zachować ładny odcień skóry.
Witamina C
By opalenizna nie blakła tak szybko, niezbędna jest także witamina C. Pomaga ona w utrzymaniu odpowiedniej gospodarki wodnej w organizmie, a dobrze nawilżona skóra jest zdrowa i wolniej się złuszcza. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w owocach cytrusowych, dlatego też codziennie wypijana rano woda z sokiem z cytryny pomoże zadbać o skórę. Oczywiście, nie tylko w cytrusach znajdziemy witaminę C. Więcej niż w cytrynach czy pomarańczach jest jej na przykład w natce pietruszki, papryce, kapuście, brokułach i kalafiorze. Tych warzyw powinniśmy używać w kuchni jak najczęściej. Szpinak, cykoria czy fasolka szparagowa to także świetne źródła witaminy C. Ciekawe jest to, że w utrzymaniu opalenizny pomagają również ziemniaki, szczególnie młode, w których jest kilkanaście razy więcej witaminy C, niż w starszych bulwach. Na zdrową skórę wpływ ma także sok z owoców dzikiej róży, szczególnie niesłodzony.
Zobacz także: Beta-karoten w diecie:
Witamina E - młodość
Produkty zawierające witaminę C nie działałyby tak dobrze na skórę, gdyby nie były uzupełnione o składniki z witaminą E. Nazywana jest ona witaminą młodości, bo rzeczywiście powstrzymuje proces starzenia się. Najwięcej witaminy E znajdziemy w nasionach i orzechach. Warto więc sięgać po słonecznik, migdały, orzechy włoskie, zarodki pszenicy, siemię lniane czy sezam. Dobrym źródłem tej witaminy są także pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze i oliwki. Znajdziemy ją też w wielu warzywach i owocach. Wśród nich warto wymienić: botwinę, szpinak, szparagi, awokado, jarmuż, jagody, jeżyny, marchew czy maliny. W przypadku produktów odzwierzęcych witamina E występuje w mleku i nabiale, a także w jajkach.
W utrzymaniu opalenizny pomagają także kwasy omega-3. Znajdziemy je przede wszystkim w rybach, szczególnie morskich. Tłuste łososie, sardynki, śledzie, tuńczyk, makrele, pstrągi, halibuty czy morszczuki to najlepsze źródła tych kwasów. Owoce morza (szczególnie krewetki) także powinny znaleźć się w codziennej diecie osób, chcących zachować złocistą, letnią skórę.
Regularne sięganie po owoce morza, nie tylko pozwoli nam dłużej cieszyć się wakacyjną opalenizną, ale też zadbać o zdrowie i dobry nastrój w jesienne, często szare, dni.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl