Czarny sezam - hit dla zdrowia. Wspiera pracę żołądka i chroni serce
Czarny sezam to roślina znana w Azji od wieków. Ma dobroczynny wpływ na zdrowie, przede wszystkim nawilża i odmładza skórę.
Czarny sezam – wartości odżywcze
Czarny sezam jest szczodrym źródłem wartości odżywczych potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego działania. Przede wszystkim jest źródłem białka roślinnego, a także zdrowego tłuszczu. Czarny sezam dostarczy organizmowi także witamin A, E oraz witam z grupy B. Jest bogaty w makro- i mikroelementy: magnez, żelazo, potas, miedź, fosfor, cynk i wapnia.
Czarny sezam zawiera unikatowe substancje – sezaminę i sezamolinę, naturalne przeciwutleniacze. Jest źródłem kwasów omega-3, a także kwasu fitynowego, który usuwa z organizmu metale ciężkie.
Warto wspomnieć, że czarny sezam dostarcza aminokwasów, dzięki którym jest lekkostrawny, a wszelkie substancje w nim zawarte łatwo przyswajalne.
Zdrowe panierki. Alternatywa dla bułki tartej
Czarny sezam – właściwości
Malutkie nasiona czarnego sezamu mają ogromny wpływ na zdrowie ludzkiego organizmu.
Przede wszystkim stabilizują poziom cholesterolu, zapobiegają anemii czy wystąpieniu zatorów żylnych prowadzących do zawału. Poza tym, wpływają pozytywnie na układ nerwowy, a także kondycję układu kostnego. Czarny sezam wspiera prawidłową pracę żołądka, trzustki, śledziony, wątroby, płuc, nerek i serca. Przeciwdziała reumatyzmowi, osteoporozie i bólom stawów.
Ponadto, czarny sezam przyniesie ulgę w przypadku zaparć i wzdęć. Zawarta w nasionach lecytyna poprawia koncentrację i pamięć.
Czarny sezam swoimi właściwościami zauroczy szczególnie panie. Reguluje miesiączkowanie, a u matek karmiących piersią poprawia laktację.
Poza tym, czarny sezam pozytywnie wpływa na skórę, likwiduje trądzik i przyspiesza gojenie ran. Dzięki silnym antyutleniaczom sprawia, że skóra staje się sprężysta, nawilżona, a w efekcie odmłodzona. Na Dalekim Wschodzie czarny sezam uchodzi za jedno z naturalnych środków przeciw siwieniu, ze względu na zawartość miedzi, która nadaje pigmentu. Poza tym, nasionka czarnego sezamu regenerują włosy, nadając im blasku, a także wzmacniają paznokcie.
Czarny sezam – zastosowanie
Czarny sezam jest bardziej aromatyczny niż biały, ale w kuchni z powodzeniem można je stosować naprzemiennie.
Nasiona czarnego sezamu świetnie komponują się w sałatkach i jako dodatek do śniadaniowej owsianki. Można nimi posypać kanapki lub użyć jako panierkę do delikatnych mięs. Nasiona zmieszane z oliwą stworzą bardzo smaczny dressing. Czarny sezam jest bazą znanej japońskiej soli sezamowej, czyli gomasio, która może zastąpić sól kamienną przy gotowaniu kaszy czy ryżu.
Zarówno z sezamu jasnego, jak i ciemnego pozyskiwany jest olej sezamowy. Raczej nie nadaje się do smażenia, ponieważ po podgrzaniu do 65 st. C traci swoje wartości odżywcze. Natomiast świetnie smakuje na surowo w towarzystwie ryb, warzyw i owoców, komponuje się z zupami, a także sałatkami.
W Japonii bardzo popularne jest w również wyrabianie z czarnego sezamu lodów o szarej barwie oraz wykorzystanie nasion w kosmetyce domowej. Przygotowywana jest bowiem z nich maseczka, która nawilża i ożywia zmęczoną skórę.