Chia
Niepozorne ziarenka pochodzące z Ameryki Środkowej nazywane są często "nasionami biegaczy". Chia bowiem nie tylko dodaje energii, ale i wzmacnia wytrzymałość organizmu. A to nie jedyne zalety tych małych ziarenek.
Szałwia hiszpańska – tak poprawnie nazywa się roślina zwana powszechnie jako chia. Jednak wbrew swojej nazwie gatunek ten nie pochodzi z Hiszpanii, a z terenów południowego Meksyku i Gwatemali. Chia była uprawiana już przez Azteków w czasach prekolumbijskich, a jej nazwa pochodzi z języka nahuatl i można ją przetłumaczyć jako "oleisty".
I nie ma się co dziwić. Nasiona chia zawierają 34 proc. tłuszczu, a oprócz tego są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które wspomagają nie tylko zdrowie ciała ale i umysłu.
Warto wspomnieć, że dzięki omega-3 oddalamy od siebie ryzyko depresji i demencji, a także kwasy te sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Kwas ten znajdziemy jednak również w rybach, ale chia ma tę zaletę, że posiada niski potencjał alergizujący.
Chia zawierają sporo błonnika (ok. 25 proc.), który działa korzystnie na układ trawienny, a dodatkowo wzmagają uczucie sytości. Jednocześnie spowalniają wchłanianie cukrów, więc jego spożywanie jest zalecane zarówno osobom chorym na cukrzycę, jak i przy odchudzaniu.
Spożywanie chia pomaga we wchłanianiu substancji odżywczych zawartych w innych potrawach, a jednocześnie ułatwia wydalanie trucizn metabolicznych. Dlatego warto dodawać te nasiona do wielu innych produktów.
Ziarna mogą być wykorzystane jako posypka do owsianki, musli, jogurtów czy koktajli a także nasiona te można dodać do ciasta, z którego będziemy piec chleb czy smażyć naleśniki. Chia ma neutralny smak, więc pasuje praktycznie do każdego typu dań.
Nasiona szałwii hiszpańskiej są nie tylko sycące, ale też mają właściwości hydrofilowe, czyli wciągają wodę z otoczenia. Z tego powodu azteccy wojownicy mieli władać do ust ziarenka, które, mając normalnie 2 mm, zwiększały znacznie swoją objętość. Według legend, Aztecy mogli wytrzymać cały dzień marszu, jedząc jedynie jedną łyżeczkę nasion.