Co jeść, by poprawić pamięć?
Stres, depresja, przemęczenie, nadużywanie alkoholu, niedobór witamin, schorzenia neurologiczne – to najczęstsze przyczyny zaburzeń pamięci, które dopadają coraz młodszych Polaków. Jak sobie z nimi poradzić? Duże znaczenie ma prawidłowa dieta.
Nasiona chia
Świetnie sprawdzają się jako dodatek do jogurtu, musli, owsianki czy ciasta, można z nich przyrządzać puddingi, są znakomitym zagęstnikiem do zup, sosów i dżemów. Chia, czyli ziarenka szałwii hiszpańskiej są też skarbnicą witamin z grupy B, magnezu, żelaza oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu skutecznie poprawiają pamięć i koncentrację.
Biała herbata
Przed wiekami pił ją wyłącznie chiński cesarz, dziś białą herbatę bez większego trudu kupimy także w polskim sklepie. Przygotowany z niej napar ma delikatny smak oraz słodko-ziołowy aromat, a w dodatku wyróżnia się szczególnie wysoką zawartością polifenoli oraz witaminy C, czyli antyoksydantów, które nie tylko poprawiają pamięć, ale również wspomagają odporność, łagodzą napięcia i stres, działają pobudzająco i orzeźwiająco.
Miód gryczany
Ma wyrazisty, słodko-ostry i trochę piekący smak, dlatego nie wszyscy za nim przepadają. Warto jednak pamiętać, że miód gryczany posiada imponujące wartości odżywcze, wykazuje się m.in. sinym działaniem przeciwutleniającym. Stanowi również skarbnicę cennych minerałów, zwłaszcza magnezu, dlatego wspiera pamięć oraz koncentrację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najadłeś się? Nie rób tych rzeczy
Kasza jaglana
Produkt otrzymywany z łuskanych ziaren prosa może być bazą pysznego śniadania albo dodatkiem do obiadu. Żadna inna kasza nie dostarcza tak dużej dawki żelaza czy regulującej pracę mózgu miedzi. Dostarcza sporej dawki witamin z grupy B oraz lecytyny. Taka mieszanka pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i poprawia pamięć.
Pstrąg
Jego lekko różowe mięso jest delikatne i smaczne. Świetnie nadaje się do gotowania, pieczenia, grillowania czy wędzenia, a dodatkowo dostarcza dużo cennych dla zdrowia składników odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, które pomagają uporać się z zaburzeniami pamięci i koncentracji, problemami z przyswajaniem wiedzy, a także są niezbędne do prawidłowej pracy układu krążenia – redukują poziom trójglicerydów, obniżają ciśnienie krwi, regulują stężenie cukru we krwi, działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo.
Maślanka
Wielką zaletą produktu ubocznego uzyskiwanego w procesie wytwarzania masła, powstającego w efekcie oddzielenia tłuszczu od "zmaślonej" śmietany, jest wyjątkowo wysokie stężenie lecytyny, która pozytywnie wpływa na pamięć, a także chroni wątrobę (zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych) oraz skutecznie redukuje odkładanie się tzw. blaszki miażdżycowej.
Orzech laskowy
To drugi, po migdałach, najpopularniejszy orzech na świecie. Świetnie sprawdza się w deserach, sałatkach czy sosach, ale możemy przygotować z niego również smaczny i wartościowy napój będący alternatywą dla mleka. Orzech laskowy stanowi też bogate źródło witaminy E – już 50 gramów owoców leszczyny dostarcza blisko 100 procent dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na ten wartościowy związek, który poprawia pamięć, ułatwia przyswajanie wiedzy oraz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego.
Borówka amerykańska
Badania naukowców z University of Reading i Penninsula Medical School wykazały, że regularne spożywanie borówek skutecznie odwraca przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci. To zasługa wysokiej zawartości flawonoidów, które poprawiają połączenia w mózgu, usprawniają komunikację między komórkami i stymulują regenerację neuronów.
Kurkuma
Wzbogacając smak potraw nie zapominajmy o pochodzącej z południowej Azji przyprawie, która nadaje daniom żółtego koloru i dość intensywnego aromatu. Kurkuma od wieków jest też ceniona za właściwości lecznicze. Zawdzięcza je kurkuminie, czyli związkowi chemicznemu wpływającemu pozytywnie na pracę mózgu, a co za tym idzie – naszą pamięć.