Trwa ładowanie...

Arbuz – zastosowanie w kuchni, uprawa, właściwości zdrowotne, przepisy

Gorące lato sprawia, że o tej porze arbuz jest jednym z najchętniej wybieranych przez nas owoców. Dlatego cena arbuza jest coraz niższa i za kilka złotych możemy mieć posiłek na długi czas.

Arbuz – zastosowanie w kuchni, uprawa, właściwości zdrowotne, przepisyŹródło: Wikimedia Commons CC0
d1w40yr
d1w40yr

Arbuz – charakterystyka

Arbuzy, zanim rozprzestrzeniły się po całym świecie, rosły na południu Afryki. W niektórych miejscach arbuz potrafi występować jako roślina dzika, świetnie radząca sobie bez ingerencji ludzi. Najpopularniejszą odmianą, znaną ze sklepów, jest tzw. arbuz zwyczajny o grubej, zielonej skórze i soczystym, czerwonym miąższu.

Arbuz – uprawa w Polsce

W Polsce coraz częściej pojawiają się jednak inne odmiany arbuza, np. arbuz pokryty żółtą skórą lub arbuz z żółtym miąższem, tzw. Janosik. Oczywiście w naszym kraju uprawa arbuzów nie jest łatwa, ze względu na to, że lato w Polsce nie jest dostatecznie długie i upalne. W związku z tym polskie arbuzy wydają z reguły mniej owoców, które są raczej niewielkich rozmiarów. Z powodu niedostatku słońca arbuzy z Polski nie są aż tak słodkie, jak te z zagranicy.

Arbuz – wartości odżywcze

Ponieważ arbuz składa się głównie z wody, której jest w nim ponad 90 procent, nie zaspokoimy nim naszego dziennego zapotrzebowania na jakąkolwiek z witamin. Nie oznacza to jednak, że powinno się go jeść tylko dla przyjemności, bo mimo wszystko arbuz jest zdrowym owocem. W dodatku arbuz nie jest tuczący, bo zawiera mało kalorii. Solidny* kawałek arbuza* ma w sobie około 30-40 kcal.

d1w40yr

Arbuz – zastosowanie w kuchni

Po arbuza najchętniej sięgamy w jego najprostszej postaci, krojąc go na dość grube plastry. Warto też jednak dać się ponieść fantazji i przyrządzić na przykład pizzę z arbuza. Oczywiście nie chodzi o położenie kawałków arbuza na prawdziwe ciasto do pizzy, tylko o umieszczenie na trójkątnych plasterkach arbuza innych owoców lub zrobienie słodko-słonej przekąski z serem feta i oliwkami.

Arbuz szczególnie dobrze komponuje się z fetą, dlatego te dwa składniki w połączeniu z pomidorem lub ogórkiem dadzą znakomitą sałatkę. Owoce arbuza zanurzone w miodzie można też wrzucić na... grilla. Nie należy ich jednak grillować zbyt długo ze względu wodnistą strukturę arbuza i jej delikatność.

Arbuz to też jeden z tych owoców, które doskonale się mrozi. Zmrożonego arbuza można wykorzystać do zrobienia granity, którą z pewnością polubią nie tylko dorośli, ale też dzieci. W tym celu zgniecionego arbuza należy wymieszać z sokiem z cytryn bądź pomarańczy. Do tego arbuzowego deseru można włożyć liść mięty lub kilka kostek lodu. Czas przygotowania jest naprawdę krótki; całość – w zależności od tego czy dodany do arbuza sok z cytrusów kupiliśmy, czy wycisnęliśmy własnoręcznie – zajmie nie więcej niż kilka-kilkanaście minut.

Arbuz – właściwości zdrowotne

Jednym z najcenniejszych składników arbuza jest likopen, który występuje w tym owocu w ilości niemal dwukrotnie większej niż w pomidorze. Regularne spożywanie bogatych w likopen arbuzów powinno sprawić, że zmaleje u nas prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Likopen „odstrasza”, szczególnie raka prostaty, dlatego arbuzy powinni jeść mężczyźni - zwłaszcza ci, którzy ze względu na wiek są szczególnie narażeni na tę chorobę.

Arbuz - przepisy

d1w40yr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w40yr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj