Popcorn zdrową przekąską
Choć większość ?szybkich? przekąsek, które można znaleźć na sklepowych półkach trudno uznać za zdrowe - popcorn jest wyjątkiem. Do tej pory stawiany był w równym rzędzie z czekoladowymi batonikami, kanapkami typu fast-food i napojami gazowanymi. Okazuje się jednak, że tą opinią bardzo krzywdziliśmy ten popularny smakołyk.
Dobre imię popcornowi przywrócili amerykańscy naukowcy, których badaniami kierował dr Joe Vinson, chemik z University of Scranton. Pozbywszy się uprzedzeń, postanowili zajrzeć w głąb nieregularnych kukurydzanych prażynek i znaleźli tam to, co najlepsze. Popcorn jako produkt pochodzący z pełnego ziarna, jest bogaty w błonnik. To jednak nie było żadnym zaskoczeniem. W przeciwieństwie do odkrycia, że białe chrupki zawierają duże ilości przeciwutleniaczy - polifenoli. "Odkryliśmy, że popcorn, a także płatki śniadaniowe zawierają w jednym gramie tyle samo polifenoli, co owoce i warzywa" - powiedział dr Vinson, cytowany przez serwis EurekaAlert. Zdaniem naukowca poziom przeciwutleniaczy jest tak wysoki, gdyż takie chrupki są pokarmem mało przetworzonym, co znaczy, że są równie zdrowe jak kukurydza i nie tracą zawartych w niej dobroczynnych substancji.
Obecność polifenoli w popcornie to naprawdę doskonała wiadomość. Te przeciwutleniacze wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki, które mogą powodować choroby serca, nowotwory i przyśpieszają proces starzenia.
Wyniki badań dr Vinsona, nie powinny jednak sprawić, że od dziś będziemy zajadać się popcornem bez umiaru. Warto pamiętać, że to przekąska raczej kaloryczna. 100 g prażonej kukurydzy to około 400 kcal. Jeśli więc w kinie planujemy zjeść kubełek tego przysmaku, potraktujmy go jako kolację i po seansie zrezygnujmy z restauracji. Najzdrowszy jest popcorn z maszynki do prażenia na gorące powietrze, przygotowywany bez użycia tłuszczu i serwowany bez dodatków - soli, karmelu, cukru, sera czy majonezu.
Nie wszyscy jednak są w stanie polubić tak przygotowaną przekąskę. Większość amatorów prażonej kukurydzy nie wyobraża sobie je bez oliwy czy oleju i oczywiście soli. Jednak przygotowując popcorn rozsądnie będzie użyć minimalnej ilości tłuszczu, a sól dodać faktycznie tylko do smaku (czyli odrobinę). Najlepiej przygotować przekąskę z czystych ziaren.
Zanim sięgniemy po gotową mieszankę, którą w opakowaniu wkładamy do mikrofalówki i czekamy, aż wypełni się popękanymi ziarnami - przeczytajmy dokładnie jej skład. Ilość tłuszczu (utwardzonego tłuszczu roślinnego) jest w niej niestety bardzo duża. Osoby, do których nie przemawiają liczby, powinny poświęcić jedno opakowanie i otworzyć je „na zimno”, by przekonać się, co jest w środku. Ziarna kukurydzy oblepione twardym tłuszczem z pewnością przemówią do naszej wyobraźni.
AD/mmch