Zdrowe śniadania za 5 zł
Pierwszy posiłek powinien być królewski – dający energię na cały dzień, smaczny i zdrowy. A przy tym najlepiej niedrogi. Czy to możliwe? Oczywiście. Umiejętnie komponując swój śniadaniowy jadłospis, stworzysz pożywne dania za kilka złotych.
Pierwszy posiłek powinien być królewski – dający energię na cały dzień, smaczny i zdrowy. A przy tym najlepiej niedrogi. Czy to możliwe? Oczywiście. Umiejętnie komponując swój śniadaniowy jadłospis, stworzysz pożywne dania za kilka złotych.
Placuszki jankeskie (2 porcje)
Składniki: szklanka mleka, pół torebki ryżu, 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia, łyżeczka cukru waniliowego, pół łyżki cukru, 10 dag mąki pszennej, małe jajko, pół łyżki masła, szczypta mielonego cynamonu, oliwa do smażenia, sól.
Wykonanie: przygotowanie placków zaczynamy poprzedniego dnia, wieczorem. Ugotować ryż na sypko ze szczyptą soli, następnie dokładnie odsączyć. Zagotować mleko z masłem, szczyptą soli, cynamonem i cukrem waniliowym. Odstawić, żeby lekko przestygło i jeszcze ciepłym mlekiem zalać ugotowany wcześniej ryż. Odstawić na całą noc. Rano dodać mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Wbić jajko i całość dobrze wymieszać (zmiksować). Placuszki smażyć jak naleśniki na silnie rozgrzanej patelni z odrobiną oliwy. Podawać z ulubionym dżemem, owocami, posypane cukrem pudrem itp.
Twaróg słodko-pikantny
Składniki: 1/4 kg białego sera (najlepiej półtłustego, może być też chudy), łyżka miodu, kawałek (ok. 1 cm) świeżego imbiru, łyżeczka curry.
Wykonanie: imbir obrać i zetrzeć na tarce z dużymi otworami. Ser przetrzeć przez sitko lub zmiksować. Dodać pozostałe składniki i wymieszać na jednolitą masę. Podawać z kromką razowego chleba.
Grahamka z pastą grzybową
Składniki: bułka grahamka, 2 duże serki topione, 10 dag pieczarek, cebula, 2 łyżki masła, sól, pieprz.
Wykonanie: pieczarki oczyścić, pokroić w plasterki, cebulę obrać i posiekać. Usmażyć razem, ostudzić i dokładnie wymieszać z serkiem topionym, dodając miękkie masło. Doprawić do smaku. Podawać z przekrojoną na pół grahamką.
Staropolskie bliny (12 porcji)
Składniki: szklanka mąki gryczanej, szklanka mąki tortowej, 5 dag drożdży, szklanka ciepłego mleka, pół szklanki ciepłej wody, 2 żółtka, 2 łyżki stopionego masła, sól, pół łyżeczki cukru, masło i oliwa (pół na pół) do smażenia.
Wykonanie: do miski włożyć drożdże, cukier, ciepłe mleko i wymieszać. Odstawić do wyrośnięcia. Gdy masa podwoi objętość, dodać żółtka, obie mąki, wodę i wyrobić ciasto (można mikserem) na jednolitą masę. Pod koniec dodać sól i roztopione, letnie masło. Składniki połączyć, całość odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Na patelni rozgrzać tłuszcz, nałożyć ciasto. Gdy przy brzegach blinów pokażą się pęcherzyki, odwrócić każdy na drugą stronę i delikatnie zrumienić. Gotowe bliny przełożyć na wygrzany talerz. Idealne do konfitur, twarogu itp.
Rzodkiewkowiec z chlebem razowym
Składniki: dwie kromki chleba razowego, pęczek rzodkiewek, 2 jajka ugotowane na twardo, 2 łyżki gęstej śmietany albo jogurtu greckiego, łyżka posiekanego koperku, sól, pieprz.
Wykonanie: rzodkiewki umyć, odciąć ogonki i zetrzeć na tarce z drobnymi otworkami. Jajka obrać i drobno posiekać. Połączyć ze śmietaną albo jogurtem, rzodkiewkami i koperkiem. Doprawić do smaku, podawać z chlebem razowym.
Kolorowe kanapki z jajkiem w koszulce
Składniki: pełnoziarnista bułka, dwa liście sałaty, cztery rzodkiewki, dwa jajka, ocet, sól.
Wykonanie: bułkę przekroić na pół. Na każdej położyć liść sałaty. Rzodkiewki umyć, pokroić w plasterki, położyć na sałacie. Doprawić do smaku. Jajka umyć, wbić na spodek (żółtko nie może się wylać). W sporym rondlu (najlepiej wysokim) zagotować wodę z odrobiną soli i 2-3 łyżkami octu. Gdy będzie wrzała, zamieszać ją, zmniejszyć ogień i wbijać po kolei jajka. Żółtko powinno pozostać w środku białka. Gotować przez 3-4 minuty. Jajka wyjąć łyżką cedzakową, osączyć z wody. Podawać z kolorowymi kanapkami.
Jajecznica ze świeżym ogórkiem
Składniki: 4 jajka, ok. 15 dag ogórków, masło, 2 łyżki śmietany albo jogurtu greckiego, koperek, sól i pieprz do smaku.
Wykonanie: ogórki umyć, obrać, opłukać, pokroić w półplasterki, posypać solą i pozostawić na 20 minut. Potem włożyć je na rozgrzany tłuszcz i podgrzewać przez ok. 2 minuty. Następnie wbić umyte jajka, dodać śmietanę albo jogurt i przyprawy, smażyć powoli, mieszając. Pod koniec smażenia wsypać posiekany koperek, doprawić do smaku. Jajecznica jest bardzo smaczna z pieczywem.
Omlet naturalny z jogurtem i owocami
Składniki: 2 jajka, łyżka śmietany, mleko lub woda, tłuszcz, sól, pół kubeczka gęstego jogurtu naturalnego, garść dowolnych owoców (jagód, malin itp.).
Wykonanie: jajka umyć, wybić ze skorupek do naczynia, wlać śmietanę, mleko lub wodę, posolić do smaku. Wymieszać na jednolitą masę, wlać na rozgrzany na patelni tłuszcz. Smażyć powoli, nie mieszając, a gdy omlet się od spodu podsmaży, zwinąć łopatką oba brzegi do środka. Ułożyć na wygrzanym talerzu. Przed podaniem posmarować jogurtem naturalnym i dorzucić umyte owoce.
Słodka owsianka
Składniki: pół miseczki owsianki błyskawicznej bez gotowania, szklanka mleka, łyżka miodu, łyżka malin, łyżka jagód, kilka orzechów.
Wykonanie: płatki owsiane wsypać do miseczki. Zagotować mleko i zalać płatki. Wymieszać z miodem do smaku, dodać owoce i posiekane orzechy.
Sałatka caprese
Składniki: kula mozzarelli, jeden pomidor, kilka listów świeżej bazylii, oliwa z oliwek, sól, pieprz.
Wykonanie: mozzarellę pokroić w plasterki. Pomidora sparzyć, obrać ze skórki i również pokroić w plastry. Na talerzu układać naprzemiennie plaster mozzarelli i pomidora. Posypać listkami bazylii, dodać sól i pieprz, polać niewielką ilością oliwy z oliwek. Sałatka dobrze smakuje z pełnoziarnistym chlebem.
Jogurt naturalny, grejpfrut i sok pomarańczowy
Składniki: mały kubeczek jogurtu naturalnego, garść musli, połówka grejpfruta, szklanka soku pomarańczowego.
Wykonanie: do jogurtu naturalnego wsypać musli, wymieszać. Podawać z grejpfrutem i sokiem pomarańczowym.
Twarożek z koktajlem ogórkowym
Składniki: 150 g twarożku naturalnego, łyżeczka koperku, jedna rzodkiewka, pół dużego ogórka, pół pęczka natki pietruszki, sok z połówki cytryny, 1/4 szklanki wody.
Wykonanie: twarożek wymieszać z koperkiem. Rzodkiewkę umyć, osuszyć i zetrzeć na tarce z grubymi oczkami. Wrzucić do twarożku, wymieszać. Przygotować koktajl. Ogórek obrać i pokroić w kawałki. Wrzucić go razem z natką, sokiem z cytryny i wodą do wysokiego naczynia, a następnie zmiksować na gładki koktajl. Można doprawić niewielką ilością pieprzu przed podaniem.
EPN/mmch/kuchnia.wp.pl