Wiśnie – jak wykorzystać w kuchni?
Wiśnie są owocami pestkowymi, które znane i hodowane są od ponad 2,5 tysiąca lat. Są kwaśne i nie każdy je lubi, jednak odpowiednio przygotowane świetnie sprawdzają się w postaci dżemów, kompotów czy nawet sosów łączonych z mięsem. Dlatego też ciągle cieszą się niesłabnącym powodzeniem.
Właściwości wiśni
Wiśnie składają się w prawie 85 proc. z wody. Należy jednak pamiętać, że pozostałe 15 proc. to bardzo ważne dla zdrowia człowieka witaminy i składniki mineralne. W wiśniach znajdziemy witaminę A, C, B6, kwas foliowy, żelazo, potas, magnez, sód, wapń, fosfor.
Wiśnie wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, odpornościowego i nerwowego. Dodatkowo mają też właściwości wzmacniające serce. Zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, a zwiększają produkcję erytrocytów. Pomagają też zadbać o kondycję skóry oraz ułatwiają zasypianie. Ponadto przyspieszają regenerację mięśni po treningu, więc polecane są sportowcom.
Wiśnie to doskonałe źródło przeciwutleniaczy. Działają więc profilaktycznie w przypadka nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych. Dzięki niewielkiej zawartości kalorii oraz niskiemu indeksowi glikemicznemu mogą je jeść zarówno diabetycy, jak i osoby na diecie redukcyjnej. Dodatkowo są bogate w pektynę, czyli łatwo rozpuszczalny błonnik pokarmowy, dzięki któremu dłużej czujemy się syci. Wiśnie przyspieszają też przemianę materii.
Wiśnie kontra czereśnie
Co można zrobić z wiśni?
Słodko-kwaśny smak wiśni sprawia, że doskonale czują się one w towarzystwie zarówno słodkich ciast i deserów, jak i różnego rodzaju mięs. Na bazie wiśni można przygotować rozmaite przetwory i alkohole, które mogą w chłodnym miejscu stać nawet kilka lat i ciągle są dobre do spożycia.
Zapoznajcie się z kilkoma przepisami na wiśniowe dania i przetwory. Wypróbujcie je w swoich domach, a na pewno nie będziecie rozczarowani.
Wiśnie kandyzowane
Składniki:
- 100 g cukru,
- 100 ml wody,
- 200 g wiśni (dobrze, jeśli będą bez pestek),
- 50 ml spirytusu.
Przygotowanie:
- Oczyszczone owoce zasypujemy cukrem i zalewamy wodą. Gotujemy do zgęstnienia syropu, delikatnie mieszając.
- Gdy syrop jest już wystarczająco gęsty, zalewamy go spirytusem. Mieszamy.
- Gorącym przetworem napełniamy słoiki, zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do wystygnięcia.
Sałatka z polędwicą wołową
Składniki:
- 400 g wołowej polędwicy,
- 4 łyżki oliwy,
- garść liści szpinaku,
- garść pomidorków koktajlowych,
- garść wiśni pozbawionych pestek,
- kawałek sera feta albo dojrzewającego sera koziego,
- sól, pieprz, ocet balsamiczny.
Przygotowanie:
- Polędwicę w pierwszej kolejności solimy i smażymy po 4-5 minut z każdej strony na mocno rozgrzanej patelni grillowej. Następnie kroimy ją na cienkie plasterki.
- W misce mieszamy polędwicę, liście szpinaku, pokrojone wiśnie i pomidorki.
- Sałatkę skrapiamy oliwą i octem balsamicznym, doprawiamy ją solą i pieprzem. Na wierzch kruszymy fetę lub ser kozi.
Wiśniowy chłodnik
Składniki:
- 3 kg wiśni,
- woda,
- goździki,
- ziele angielskie,
- kardamon,
- 1 duże opakowanie śmietany do zup,
- 2 łyżki masła.
Przygotowanie:
- Wiśnie wrzucić do garnka i zalać je wodą. Dodać przyprawy i gotować przez ok. 30 minut. Zdjąć z ognia i dodać śmietanę oraz masło.
- Wszystko dokładnie wymieszać i schłodzić. Podawać z gorącymi ziemniakami omaszczonymi podsmażoną cebulką.
- Najlepiej ziemniaki zalewać zimnym chłodnikiem.
Wiśniówka
- Przepis dla cierpliwych od proboszcza z jednej z podlubelskich plebanii. Wiśnie wrzucamy do 5-litrowego słoja.
- Do nich dokładamy pokrojoną drobno skórkę z 1 pomarańczy i z połowy cytryny wcześniej obsmażone w cukrze. Dorzucamy też laskę wanilii. Wszystko zalewamy 1,5 l spirytusu.
- Odstawiamy na 3 miesiące. Po tym czasie zlewamy alkohol, a wiśnie zasypujemy cukrem. Gdy wytworzy się z nich syrop, dodajemy go do gąsiorka.
- Zapominamy o alkoholu na rok, a najlepiej smakuje po 5 latach.
Deser z wiśniami po włosku
Składniki:
- 500 g sera ricotta,
- 4 łyżki cukru pudru,
- 2 garści wiśni bez pestek,
- pełnoziarniste kruche ciasteczka,
- po kawałku gorzkiej i białej czekolady.
Przygotowanie:
- Ser ricotta mieszamy z cukrem pudrem oraz połową wiśni. Przekładamy krem do pucharków i wstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny.
- Przed podaniem do każdego pucharka wkładamy pozostałe wiśnie, startą czekoladę i herbatniki.
Z wiśni polecamy również dżemy i kompoty. Są lekko kwaśne, a jednocześnie słodkie. Dżemy doskonale nadają się do ciast kruchych, ucieranych, drożdżowych czy nawet na kanapki. Kompoty są orzeźwiające, smaczne i bardzo wydajne.