Udka z kurczaka
Kurczak to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów mięsa przez Polaków. Podroby, skrzydełka, pałeczki, piersi a może udka? Każdy znajdzie coś dla siebie. Udko z kurczaka jest delikatne i znajduje zastosowanie w wielu potrawach kuchni polskiej.
Ponieważ kury są nielotami i do poruszania się używają nóg, ich mięso w tych rejonach jest znacznie ciemniejsze niż w innych częściach ciała. To jest podstawowa różnica. Części dolne kurczaka są zdrowe i nie powinniśmy się obawiać ciemniejszego koloru.
Wartość odżywcza białek mięsa drobiowego w ocenie ekspertów żywienia przewyższa inne gatunki mięs. Mięso drobiowe jest lekkostrawne, łatwo przyswajalne i niskotłuszczowe. Udko z kurczaka sprzedawane jest z kością.
Mięso drobiowe to surowiec uniwersalny i łatwy do przyrządzenia. Drób jest znakomity nieomal w każdej postaci: pieczony, duszony, gotowany, smażony; na zimno i na gorąco; na słodko i pikantny.
Udka z kurczaka najlepiej sprawdzają się pieczone, marynowane w aromatycznych przyprawach nigdy nie będą nudne. Do tego świeże lub duszone warzywa, pieczone ziemniaczki i idealny niedzielny obiad jest gotowy.
Wiele osób nie lubi skórki z kurczaka i nie trzeba się do niej zmuszać, bo akurat ta część ma najmniejsze walory zdrowotne.
Mała zawartość kalorii w udku z kurczaka stawia ten produkt w grupie niskokolorycznych w kategorii mięs i wędlin. Spożywanie udka z kurczaka wydaje się być niezłym wyborem dla osób na diecie. 100 g udek z kurczaka ma około 120 kcal. To niewielka ilość ale nie najmniejsza. 100 udek z kurczaka zawiera 67 proc. białka i 33 proc. tłuszczu. Jest źródłem potasu, sodu i magnezu. Średniej wielkości udko z kurczaka waży 170 g. Udka z kurczaka zawierają 23 mg magnezu na 100 g.
Średniej wielkości udko z kurczaka zawiera ok. 39,1 mg magnezu. Odpowiada to ok. 10 proc. dziennego zapotrzebowania dla dorosłego człowieka.
Mięso drobiowe jest mięsem dietetycznym, zaspokajającym wymagania osób pozostających na diecie bezglutenowej oraz preferujących produkty o niskiej zawartości tłuszczu.